Трамп повлачи потез који води Сирију у пропаст? Хиљаде терориста Исламске државе нестрпљиво чека свој тренутак да "оживе" организацију
У Сирији почиње ново поглавље, а САД настоје да спрече да Исламска држава (ИСИС) поново стекне значајну улогу. Иако ИСИС више не држи велике територијалне енклаве, остаци те организације делују кроз мање побуњеничке групе, посебно у централној и источној Сирији.
Због тога су САД покренуле низ ваздушних напада на циљеве ИСИС-а, а америчке трупе, око 900 војника, остаће у источном делу земље да би спречиле наоружану терористичку групу да искористи политичке промене за јачање својих редова или повратак територијалне контроле. Посебан изазов представљају затвори под курдском контролом, у којима се налази око 12.000 заробљеника ИСИС-а, чије би ослобађање могло значајно да повећа опасност.
Постоји ризик да ће Доналд Трамп након уласка у Белу кућу следећег месеца повући трупе из Сирије, што би Курде оставило у рањивој позицији јер би морали да задрже контролу над логорима и да одбране своје територије од потенцијалних напада Исламиста.
- ИСИС још увек има ћелије спаваче које су повремено врло активне. Покушаће да нападну затворе да би ослободили своје затворенике - изјавила је курдска политичарка Илхам Ахмед, чланица Сиријског демократског савета, за новине The Натионал.
Портпарол СДФ-а (Сиријске демократске снаге) упозорио је и на могућност даљњих напада према стратешким подручјима попут града Кобанија. Исламска држава, настала је из остатака ал-Каиде у Ираку под вођством Абу Мусаба ал-Заркавија 2003. године.
У Сирији је такође од 2012. деловао Џабхат ал-Нусра (Фронт одбране), филијала ал-Каиде настала у време Сиријског грађанског рата.
Иако су две групе имале заједничке циљеве, укључујући глобални исламски калифат, Џабхат ал-Нусра је "суптилнија и подмуклија од ИСИС-а" па ју је теже обуздати или поразити јер користи елитну војну силу да би придобила савезнике међу сиријском оружаном опозицијом, како у анализи истиче Институт за проучавање рата. Једно време је Џабхат ал-Нусром командовао Абу Мохамед ал-Џолани, сада вођа милитантне групе Хајат Тахрир ал-Шам (ХТШ), која је покренула офанзиву и која је довела до пада Башара ал-Асада.
С временом се ХТС идеолошки дистанцирао од ИСИС-а, а сукоби између те две групе постали су интензивнији у годинама које су уследиле.
После привременог пораза од стране америчких трупа, ИСИС је поново ојачао 2011. искоришћавајући политичку и безбедносну нестабилност у Ираку и Сирији. На свом врхунцу 2014. године, ИСИС је контролисао трећину Сирије и 40 одсто Ирака, управљајући подручјем на којем је живело око 10 милиона људи. Током тог раздобља, организација је спроводила бруталне методе репресије и ширила своју идеологију путем софистициране пропаганде, привлачећи многе стране борце.
До децембра 2017. ИСИС-ов калифат изгубио је 95 одсто своје територије, укључујући кључне градове Мосул у Ираку и Раку у Сирији, који су били његова највећа упоришта.
Премијер Ирака Хајдер ал-Абади прогласио је победу над ИСИС-ом у Ираку, али је организација наставила да испирише и изводи нападе широм света, укључујући Париз, Њујорк и Лондон.
Године 2018. кампања против ИСИС-а фокусирала се на источну Сирију. Сиријске демократске снаге, савез Курда и Арапа подржан од САД, поступно су ослобађале кључне положаје које је контролисао ИСИС. 2019. године СДФ је, уз помоћ америчких снага, поразио последњу територијалну енклаву ИСИС-а у Багоузу у источној Сирији. После пораза, многи припадници ИСИС-а завршили су у затворима и логорима у североисточној Сирији, где се налазе и данас.
Иако Исламска држава више не контролише територијалне поседе, наставља с деловањем у облику подземних активности, концентришући се на пустињским подручјима попут Деир ез-Зора, Раке и Хомса.
Према извештају Интернатионал Црисис Гроупа из 2022. године, ИСИС делује у четири кључне зоне у Сирији: у пустињи се наводно налази главна оперативна база, где се регрутују и обучавају нови чланови; на североистоку земље терористи циљају локалну управу да би дестабилизовали регију; на северозападу земље налазе се скровишта; а централну Сирију користе за премештање својих бораца и залиха.
Извештаји УН из марта ове године показује да ИСИС заиста јача док искоришћава линије контроле међу различитим актерима у Сирији током готово 14-годишњег грађанског рата. УН процењује да ИСИС у регији има између 3000 и 5000 бораца, од чега 500 до 600 оперише у централној сиријској пустињи, која је постала кључно логистичко средиште.
Смањени капацитет Исламске државе присилио је организацију на преусмјеравање стратегије према "моду преживљавања". Уместо настојања за контролом значајних територија, фокусирали су се на локализоване операције попут напада заседама, атентата и напада импровизираним експлозивним направама, често усмерене на војне циљеве и инфраструктуру, укључујући нападе близу нафтних поља. Многе њихове ћелије спавачи остају неактивне, чекајући наредбе за извођење напада, што додатно отежава напоре за њихово уништавање.
Децентрализована структура ИСИС-а омогућује групи висок ниво флексибилности и прилагодљивости, чинећи је тешком метом за сиријске владине снаге и међународне коалиције. Њихова способност спровођења спорадичних, али стратешки значајних напада представља трајни безбедносни изазов у регији, док напетости између различитих сиријских актера пружају простор за "оживљавање" ИСИС-а.
Србија Данас/Јутарњи.хр