ТРЕСЕ СЕ СУЛТАНОВ ТРОН! Бивши Ердоганов саветник се враћа у игру: Сада се СПРЕМА ДА ГА СРУШИ
Спекулише се да би наредни избори могли доћи пре времена
Бивши премијер Турске Ахмет Давутоглу изјавио је да је спреман на сарадњу са опозиционим партијама како би се супротставио владајућој Партији правде и развоја (АКП) свог бившег савезника, турског председника Реџепа Тајипа Ердогана.
ЧИСТКА У БЕЗБЕДНОСНИМ СЛУЖБАМА: Ердоган хапси све редом - иза решетака још 149 пучиста (ВИДЕО)
Насловница Шпигла подигла велику прашину у светској јавности (ФОТ
БЕРЛИН ЈОШ НЕ МОЖЕ ДА ДОЂЕ К СЕБИ ОД ШОКА: Трампов гест ће ослабити НАТО
Давутоглу је прошлог децембра оформио нову партију, након разилажења са АКП, која би могла да наруши подршку Ердогану.
Бивши премијер је у суботу на састанку са члановима своје нове Партије будућности, која се припрема за могуће ране парламентарне или председничке изворе, рекао да је Турској потребна нова политичка визија и да тренутна влада није способна да се носи са дневним кризама.
- Турска не може поднети политику која поставља баријере између политичких партија. Једна странка не може полагати право на будућност земље и мир нације - рекао је Давутоглу.
Давутоглу (60), који је служио као премијер од 2014-2016. до разиласка са Ердоганом, основао је нову партију критикујући председника и АКП због управљања економијом и оптужујући је да гуши основне слободе и слободу говора. Он је објавио да напушта АКП прошлог септембра, наводећи да АКП - која доминира турском политичком сценом 17 година - није више способна да реши проблем земље и да спречава унутрашњу дебате.Он је такође критиковао неуспех владе да управља кризом изазваном пандемијом корона вируса.
Давутоглу је напустио АКП два месеца након што је бивши заменик премијера Али Бабакан такође отишао из владајуће странке, позивајући се на "дубоке разлике". Бабакан је у новембру рекао да је Турска "у мрачном тунелу" и упозорио на опасности од "владавине једног човека".
И Бабакан је почетком марта пријавио регистрацију нове политичке партије како би изазвао АКП. Он је био један од оснивача АКП, која Турском влада од 2002. Служио је као министар економије и спољних послова пре него што је постао заменик премијера од 2009-2015.
- Појавила се потреба за новим почетком у Турској. Прошло је скоро 20 година (од оснивања АКП). Турска се променила и, нажалост, политичка партија чији сам био члан почела је да ради ствари веома супротне оснивачким принципима - рекао је Бабакан у марту.
Бабакан је неколико дана касније обећао да ће његова нова Демократска и прогресивна партија - такође позната као ДЕВА (шро на турском значи лек) - покушати да врати парламентарну демократију у Турску.
Неслагање између Ердогана и Давутоглуоа вуче корене још из септембра 2015, током загревања за ванредне изборе. Прво је Ердоган, припремајући се да напусти партију уколико буде изабран за председника, припремио листу имена за нови Централни комитет АКП, о којој је требало да се гласа на конвенцији партије како правила налажу. Давутоглу се није слагао са неким кандидатима и тада рекао да ће се вероватно повући са функције, али је услед осетљиве политичке климе одустао од тога и прихватио Ердоганову листу.
Кад је дошло време за формирање владе, Ердоган је инсистирао да именује два министра са своје стране, једног наводно повезаног са корупцијом а други је био његов зет. Такође је прецртао неколико имена са Давутоглуове листе.
Потом је Давутоглу добио међународну похвалу за своју улогу у потписивању уговора између Европске уније и Турске у вези избеглица, што је актуелног председника веома узрујало, не због садржаја уговора већ чињенице да је тај споразум потписао Давутоглу а не он. Штавише, Давутоглуове дипломатске вештине се јавно и нашироко хвале, а признат је и као ефикасан творац спољне политике. Иако се она сматра "нео-отоманском", Давутоглу је поставио приступање ЕУ за стратешки циљ своје владе.
Стога оставка на место шефа владе и АКП почетком маја 2016. није била неочекивана. Према неким наводима Давутоглу је чак и у обраћању поводом оставке одбио да увреди Ердогана, наводећи да је његова част директно повезана с њим.
Уследило је даље нарушавање односа, а крајем маја Давутоглу је позвао Ердогана да одговори на изјаву лидера Партије националистичког покрета (МХП) Девлета Бахчелија, који је повезао бившег премијера са религиозним покретом Гулениста оптуженим за оркестрирање покушаја пуча у јулу 2016.
Он је указао да председник Турске не треба да ћути на такве оптужбе. Бахчели је оптужио Давутоглуа да је повезан са покретом Гулен након што је овај рекао да је Национална обавештајна организација (МИТ) позвала да се бивши генерал Мехмет Дишли, кључна фигура у покушају пуча, коначно склони са дужности.
Дишли, који је прошле године осуђен на доживотну робију, требао је да се пензионише 2015, али је у последњем тренутку задржан на дужности. Бахчели је оптужио Давутоглуа да је "гуленистички пројекат".
Дишли и Акин Озтурк, бивши командант ваздухопловних снага који се сматра вођом пуча, нашли су се међу 151 осуђеним на доживотну робију прошле године. Од 2016. око 80.000 особа чека на суђење, док је 150.000 јавних службеника, припадника војске и других делатности добило отказе или је суспендовано због сумње да су учествовали у пучу. Анкара је као организатора пуча означила имама Фетулаха Гулена који се налази у Америци.
Спекулише се да би наредни избори могли доћи пре времена
Политичке партије у Турској су у ривалским савезима од националних избора 2018. АКП и њени националистички савезници МХП обезбедили су парламентарну већину на основу 53,7 одсто гласова, док је Ердоган на председничким изборима у јуну - оригинално заказаним за новембар 2019. - осигурао победу у првом кругу са 52,6 одсто гласова.
Следећи избори у Турској заказани су за 2023, али спекулише се да би се могли одржати већ у новембру, а опозиционе партије наводе да би влада могла да порани са изборима уколико види да се њена подршка расипа, након пораза на локалним изборима од стране опозиционе Републичке народне партије и Ији.
У складу с тим, турска опозиција је у мају ове године изазвала Ердоганову АКП на ванредне изборе, међутим Давутоглу је упозорио владу да не мења националну агенду спекулацијама о раним изборима уколико није озбиљна у вези тога.
Након што је Давутоглу дефинитивно раскрстио са АКП у септембру 2019. анкете су показале да су новосноване партије слаб изазов АКП, међутим након пораза на изборима за градоначелнике у Анкари и Истанбулу прошле године чак и мали губитак подршке могао би нанети штету Ердогановом циљу да продужи свој останак у власти.
- Ми, као Партија будућности, нисмо забринути због ванредних избора, било кад да се одрже. Ако је ваша сврха да сазовете ране изборе, само напред, хајдемо. Али, ако вас муче ситничавости попут мењања националне агенде због гласина о пучу или раним изборима, онда престаните да трошите енергију наше нације таквим јефтиним манипулацијама - рекао је Давутоглу на видео постављеном онлајн.
Тајни извештаји наводе да Ердоган жели да промени изборни закон и подзаконе парламента како би повећао број потребних посланика за парламентарну групу са 20 на 30. Стручњаци указују да би се АКП могла окренути раним изборима имајући у виду јачање опозиције и финансијске последице пандемије корона вируса.
Анкете показују да је подршка Ердогану опала током економске кризе изазване пандемијом, турске инвазије у северној Сирији и Либији, те таласом избеглица у Турској. Ипак, аналитичари указују да би његова улога у јачању присуства Анкаре на Блиском истоку, посебно Сирији, као и сукобима у већински курдским провинцијама, могла би отерати гласаче АКП у штаб Давутоглуове или Бабаканове странке.
БРИТАНЦИ ТЕШКО ОПТУЖИЛИ НЕМАЧКУ: "Предали сте Европу Русима"
"ЦИЉ МИ ЈЕ ДА УБИЈАМ МУСЛИМАНЕ" Ухапшен младић (21) у Немачкој због претњи да ће извршити напад
САВЕТНИК МЕРКЕЛОВЕ БЕСАН: Повлачење хиљаде америчких војника из Немачке ЈЕ НЕПРИХВАТЉИВО!
РУСИЈИ БИЛО ПОТРЕБНО 60 САТИ ДА ПРОБИЈЕ ОДБРАНУ НАТО, А САД... Стручњаци предвиђају победу Москве у рату са Алијансом
ОН ЈЕ ЈОШ 2010. ПРЕДВИДЕО ПРОТЕСТЕ У АМЕРИЦИ: Ово је његова теорија за предвиђање будућности! (ВИДЕО)