ТУСКОВ ПЛАН: Како ће изгледати две године Брегзита?
Туск ће морати да направи смернице о томе како ће ЕУ преговарати са Великом Британијом у процесу њеног изласка из Уније
Председник Европског савета Доналд Туск мораће да направи смернице о томе како ће ЕУ преговарати са Великом Британијом у процесу њеног изласка из Уније.
Нацрт ће бити послат владама 27 држава чланица ЕУ. Смернице ће, како пише BBC, да одреде тон двогодишњих преговора које чекају ЕУ и Британију, као и да финализују договор.
Шта је ЧЛАН 50 Уговора о ЕУ и да ли ће Британија моћи ИКАДА поново да аплицира за чланство?
Лидери ЕУ наводе да Британија прво мора да се усагласи са условима за излазак, па тек онда да размишља о будућим односима. Лондон, пак, позива на симултане разговоре. Британска премијерка Тереза Меј званичо је започела процес Брегзита у среду, шаљући Доналду Туску и обавештење о активирању члана 50 Лисабонског споразума.
Туск, који се тренутно налази на Малти, требало би да ускоро пошаљу управо тај нацрт у 27 земаља. Европски савет је намеравао да смернице одмах објави и на свом званичном сајту, међутим две државе су се успротивиле, наводи BBC.
БРЕГЗИТ ЈЕ ПОЧЕО И ВИШЕ НЕМА НАТРАГ! Уручено ВЕОМА БИТНО писмо Доналду Туску!
Како се наводи, смернице говоре о тону предстојећих двогодишњих преговора.
- Вероватно је да Туск у четвратк увече и даље радио на коначним детаљима документа, овде на Малти, али да се очекује да ће бити шест или седам страна дугачак и да ће се фокусирати на одређеним деловима преговора. Биће врло тешко усагласити се за услове јер се они односе и на питања као што су слобода кретања људи, као и на улогу Европског суда правде - наводи новинар BBC Крис Морис.
Смернице ће садржати неке опште принципе, али и поједине детаље.
Почетни разговори о “разводу“ трајаће неколико месеци у којима ће се постићи договор о условима поделе. Потом следи неколико месеци преговора о будућем партнерству трговине и на крају, вероватно и најтежа фаза, разговори о транзицији између пуноправног чланства и потпуно новог односа у будућности.
Франсуски председник Франсоа Оланд је у четвртак рекао Терези Меј да договор о изласку треба да дође први.
На састанку на Малту, представници Европске народне партије (EPP), највеће групе у Европском парламенту, навели су да ће се фокусирати на то да права грађана ЕУ у Великој Британији остану на снази, да се избегне строга граница између Северне Ирске и Републике Ирске и да се измире финансијски рачуни Британије са Унијом, који се процењују на око 60 милијарди евра.