УПОЗОРЕЊЕ СЗО: Оболело је више од 19 милиона људи, ситуација се не смирује, експерти све забринутији
Вирус се веома брзо проширио и до сада је од њега оболело више од 19 милиона људи, а преминуло скоро 713.000
Након више од осам месеци како се ковид - 19 појавио у свету и скоро пет месеци од како је СЗО прогласила пандемију вируса, широм света и даље се води борба са овим вирусом.
Компанија Меридиан у хуманитарној мисији широм земље - Донација стигла у Неготинску болницу
ИСТРАЖИВАЊА ПОКАЗУЈУ: Трећина грађана верује у теорије завере! Највише их има међу МЛАДИМА
Иран поводом годишњице напада на Хирошиму: "САД је пре 75 година прихватила ЗЛО ПРОТИВ НЕВИНИХ ЉУДИ!"
Иако се појавио у Кини крајем прошле године, а затим крајем јануара стигао у Европу, вирус се веома брзо проширио и до сада је од њега оболело више од 19 милиона људи, а преминуло скоро 713.000.
Скоро све државе на свету увеле су још на почетку ригорозне мере, које су и данас углавном на снази, међутим општи је утисак да се ситуација погоршава, иако званично није проглашен други талас.
Почетком маја деловало је као да се епидемија полако стишава и многе земље су почеле да укидају ригорозне мере, најпре затварање граница и полицијски час, међутим већ у јуну, а нарочито у јулу дошло је до до новог погоршања ситуације.
Иако су многи најављивали да ће се ситуација са вирусом смирити током летњег периода и да ће можда доћи до другог таласа вируса током јесени, почело је да долази до повећања броја заражених у једном дану у скоро свим земљама.
Једине земље код којих је било приметно благо побољшање су Италија, Русија, Француска, Шведска.
До погоршања ситуације, односно повећања броја новооболелих и преминулих, дошло је у земљама које су своја врата отвориле пре свега за туристе, попут Шпаније, Грчке, али и Словеније и Црне Горе које су се још почетком јуна прогласиле ковид-фрее земљама.
Тренутно у Немачкој, Француској и Финској дошло је такође до повећања новооболелих, а бројеви нових случајева у једном дану највећи су у последња три месеца.
Финска је чак прогласила други ниво епидемије, а Француска не може да се избори са дневним бројем захтева за тестирање.
У Пољској је већ пети пут у протеклих недељу дана постигнут рекордан број новооболелих у једном дану.
До погоршања ситуације дошло је и у региону, најпре у Северној Македонији, где је до тога дошло због обележавања верског празника, али и у другим државама - Србији, Црној Гори, Хрватској, БиХ, Словенији.
Слична ситуација је у Аустралији где је уведен шестонедељни карантин за грађане Мелбурна, другог града по величини због повећања броја заражених, али и у Азији, односно Јапану, Јужној Кореји и Кини, где се власти труде да обуздају епидемију.
Такође у Индонезији су поново уведене мере карантина у Манили и околини због повећаног броја случајева.
Слична ситуација је у Јужној Америци и САД где се скоро свакодневно обарају рекорди у броју заражених, али и преминулих.
За сада у више од 130 лабораторија ради се на проналажењу вакцине против вируса, у току су и тестирања на људима, а према најбољим прогнозама вакцине се могу очекивати у новембру, а према најгорим, до половине наредне године.