СТРАВИЧАН ПРИЗОР! Ураган прекопао гробља, ковчези са телима леже на улицама (ФОТО)
Неке од ових гробница тешке су неколико тона. А вода је само дошла и избацила сандуке као да су картонске кутије. Толика је била снага воде, рекао је један од мештана
Ураган Ајда протутњао је Луизијаном са снажним ветровима који су носили кровове са зграда и олујом толико снажном да је померала куће. Оно што је урадила живима, урадила је и мртвима - ураган је сандуке избацио из земље, нанео их на улице и донео још трауме породицама и заједници која се опоравља од снажне олује.
БЕСКУЋНИК ПОКУШАО ДА ОТМЕ ДЕВОЈЧИЦУ (3) УСРЕД БЕЛА ДАНА! Шокантан снимак кружи друштвеним мрежама (ВИДЕО)
"НАХРАНИЛИ СУ ЋЕРКУ СВОЈИХ ПРИЈАТЕЉА МЕСОМ И ПРЕБЛЕДЕЛА ЈЕ" Нападнути јер су девојчици ТАЈНО дали да једе пљескавицу
СТОТИНЕ ПОЛИЦАЈАЦА ТРАГА ЗА ДЕВОЈЧИЦОМ: Јулија (8) нестала у шуми, шансе да је пронађу живу мање из сата у сат
- Када сахраните рођака, очекујете да ће то бити место на којем ће заувек почивати - рекао је Хајвод Џонсон, који живи у малој заједници јужно од Њу Орлеанса поред реке Мисисипи.
Ајда је уништила скоро сваку кућу у заједници и избацила тешке сандуке на улицу - укључујући и оне у којима су били Џонсонова мајка и други рођаци.
- Неке од ових гробница тешке су неколико тона. А вода је само дошла и избацила их као да су картонске кутије. Толика је била снага воде - рекао је Џонсон.
Положај Луизијане у региону склоном ураганима, заједно са обичајима сахрањивања који мртве често одлажу изнад земље чине проблем уобичајеним након јаких урагана или других поплава.
У неким случајевима олујни талас или поплаве услед јаке кише могу померати сандуке толико далеко да није одмах јасно где су сахрањени.
- Гробнице су често направљене од неколико стотина килограма бетона или блокова шљунка, сандуци могу да имају унутрашње ваздушне џепове, а сам бетон заправо може бити живахнији него што људи схватају - рекао је Рајан Сејдемен, који председава државном радном групом за гробље.
Он је додао да сандуци плутају, и да иду тамо куда вода иде, преноси АП.
- Налазимо их у двориштима, у жбуњу, испод степеништа - рекао је он, додајући да морају да смисле начин како да их узвуку одатле.
А извлачење је само први корак. Тим након тога мора да идентификује остатке и често раде са породицама како би добиле помоћ за поновно сахрањивање.
Иако раде на опоравку након урагана Ајда, Сејдемен каже да се и даље носе са штетом насталом након урагана прошле године.
Након урагана, сандуци на улицама су као “отварање старих рана” код породица.
- Опет морају да прођу кроз цео процес жаљења - додао је он.
Породице некада везују гробове или користе вреће са песком како би их задржали на месту уочи олуја.
Процес идентификације је веома тежак, поготово код особа које су давно умрле.
Након поплава 2016. године неколико људи које нису могли да идентификују сахрањени су на једном гробљу. У неким случајевима, упркос интензивној потрази, неке сандуке никада не нађу.
Сејдемен процењује да ће им требати две године да врате све посмртне остатке на права места након урагана Ајда.