ЦЕО СВЕТ ЖЕЛИ БЕЗБЕДНУ, А ЈЕФТИНУ ВАКЦИНУ: Познато колико ће коштати цепиво на глобалном нивоу
Све државе у свету имале су рок до 18. септембра да потпишу споразуме
Програм, иза кога је СЗО, повезује државе и произвођаче. До 9. октобра се уплаћује аванс, који је 1,60 или 3,10 долара по дози.
Проверите зашто је сви имају у телефону! Свако ко ово користи, решава све проблеме једним кликом
ПРЕТИ НАМ "ТИХИ ТРЕЋИ ТАЛАС" ПАНДЕМИЈЕ? Научници издали ново упозорење, могуће ширење још једне болести
Звездана симфонија: Овако звучи свемир када се претвори у музику (ВИДЕО)
Србија је потписала споразум о придруживању "Ковакс фасилитију", иницијативи која гарантује лакши приступ вакцини против короне и најјефтинију цену цепива, и тако постала једна од 156 чланица ове иницијативе.
Све државе у свету, како стоји на сајту Глобалне алијансе за вакцине (ГАВИ), која координира овим програмом, имале су рок до 18. септембра да потпишу споразуме, а у обавези су да аванс уплате до 9. октобра. Цене и модели учешћа се разликују, а онима који се обавежу да ће купити вакцину дозволиће се да унапред плате само 1,60 долара по дози.
О ПРОГРАМУ "КОВАКС"
- Глобална шема дизајнирана за дистрибуцију вакцине по најнижим ценама
- Планира се да се две милијарде доза расподели до краја 2021.
- Циљ је да распрострањеност вакцине буде једнака
- План програма до сада су потписале земље које представљају 70 одсто светске популације
- Програм укључује све произвођаче вакцина који су ушли у трећу фазу испитивања вакцине против ковида 19
Програм "Ковакс" представља један од три стуба иницијативе "Акцелератор приступа алатима за ковид 19", коју су у априлу покренули Светска здравствена организација (СЗО), Европска комисија и Француска. Циљ програма, којим координирају ГАВИ, Коалиција за иновативну припремљеност на епидемије (ЦЕПИ) и СЗО, јесте да сви на свету имају приступ вакцини против короне кад буде направљена, без обзира на средства којим располажу.
За најризичније
- "Ковакс" подржава истраживање, развој и производњу великог броја потенцијалних вакцина и преговара о њиховој цени. Све земље учеснице, без обзира на свој буџет, имаће једнак приступ вакцинама једном када се развију. Циљ је да до краја 2021. буду доступне две милијарде доза, што би требало да буде довољно да се заштите најризичније и најрањивије групе људи, као и здравствени радници - истакнуто је на сајту ГАВИ.
Да би се ово остварио, ГАВИ је, како наводи, створио програм "Ковакс фасилити", у којем могу учествовати и самофинансирајуће економије и оне које се финансирају, а унутар тог програма направљен је и посебан механизам финансирања "ГАВИ Ковакс АМЦ", који ће подржати и земље с нижим приходима.
"Ковакс фасилити" сарађује с произвођачима и омогућава им да произведу дозе које су нам потребне чим се вакцина одобри. Користиће се и заједничка куповна моћ која произлази из учешћа толиког броја земаља како би се преговарало о веома конкурентним ценама.
- Самофинансирајуће земље које се одлуче за обавезну куповину мораће да се обавежу на гарантовану набавку договорене количине доза. У замену за ову гаранцију дозволиће им се нижа цена за авансно плаћање од 1,60 долара по дози или 15 одсто укупне цене по дози. Према овој врсти споразума, учесници се обавезују на куповину одређеног броја вакцина које ће, када буду доступне, бити правично распоређене међу њима. Земље ће имати могућност да одустану од куповине уколико цена вакцине буде два (или више) пута већа од очекиване - пише ГАВИ.
Одустајање
ЈЕДНАК ПРИСТУП
За 20 одсто популације
Једном када било која од вакцина које су у портфолију "Ковакса" успешно прође клиничка испитивања и буде регистрована, расположиве дозе ће се, како се наводи на сајту ГАВИ, додељивати земљама пропорционално њиховој укупној популацији. Иако учесници у самофинансирању могу тражити дозе за вакцинацију између 10 и 50 одсто своје популације, најпре ће свим земљама бити распоређене дозе за 20 одсто популације, како би све државе добиле вакцину.
За факултативни аранжман о куповини учесници могу да одустану од куповине, али ће они плаћати већу цену аванса од 3,10 долара по дози и 0,40 долара као осигурање од ризика.
Маријан Ивануша, директор канцеларије СЗО у Србији, рекао је да је овај пројекат настао јер се догађало да релативно мале и сиромашне земље имају веома тежак приступ лековима, вакцинама и другој медицинској опреми.
- Разлог за иницијативу је да се не догоди да велике и снажне земље обезбеде вакцине за себе, док ће сви остали из мање богатих земаља бити препуштени на милост и немилост глобалног тржишта - рекао је Ивануша.
Државе су инвестирале око 2,5 милијарди евра за иницијативу "Акцелератор приступа алатима за ковид 19", чији је "Ковакс" део. Међутим, целокупна инвестиција износи 29,7 милијарди евра, док је 12,7 милијарди хитно потребно обезбедити - рекао је недавно Тедрос Аданом Гебрејесус, генерални директор СЗО.
Кашњење
Маргарет Харис, портпаролка СЗО, рекла је да ће се још одређени број земаља регистровати за глобални план вакцинације, а нека кашњења настала су због процедуралних питања. СЗО је саопштио да се "Коваксу" придружило 156 држава, али да недостају велике земље попут Кине, Русије и САД.
- Оно што смо најавили је почетак. То ће се наставити. Сви морамо бити заједно у овоме како бисмо окончали ову пандемију - истакла је она.