ВЕЛИКА ЗАВЕРА У ВАТИКАНУ: Спрема се удар на папу Фрању, црква је опасно подељена
Сматрају га "комунистичким папом"
У Ватикану је на помолу нов окршај између реформиста и конзервативаца. Таман кад су јавност и верници римокатоличке вероисповести мало предахнули од последњег сукоба од пре три године, подиже се нови талас конфронтација између папа Фрање и конзервативног дела Римске курије, с кардиналом Герхардом Лудвигом Милером на челу.
КРВАВИ НАПАД У НЕМАЧКОЈ: Мушкарац у Франкфурту ножем нападао људе код железничке станице
НАПАДНУТА ЦРКВА У ЉУБЉАНИ: Учињено језиво варварско дело, верници бесни, траже хитну акцију
КО ЈЕ НОВИ ЛЕКАР БЕЛЕ КУЋЕ? Служио у војним мисијама широм света, укључујући и БиХ!
Папа је недавно поновио да би црква морала добро да размисли да ли је против сваког абортуса, нарочито ако је до зачећа дошло насилним путем – силовањем. Добри познаваоци прилика при Светој столици кажу да се тврдокорна струја неће помирити са оваквим ставом римског бискупа и да ће тражити додатна појашњења, ако не и ревидирање оваквог његовог става.
Познајући папу, добро обавештен извор тврди да он то неће урадити, као што је то учинио прошле године, кад је у интервјуу за један престижни италијански часопис, на питање шта мисли о браковима између људи истог пола, одговорио: "А ко сам ја да судим".
Након великог притиска десетак кардинала на папу, он је изјавио да није добро схваћен и да је новинар пустио "машти на вољу". Занимљиво је да се од тог часописа никад није тражила исправка нити деманти поводом овог случаја.
Смена кардинала
Почетак сукоба између реформиста и конзервативаца датира од пре три године, кад је папа Фрања сменио кардинала Милера с места председника Конгрегације за учење вере (министарства унутрашњих послова), зато што га је кардинал оштро критиковао због изјаве да црква греши што не даје опрост људима који су у другом браку, као и деци зачетој у ванбрачним везама.
Светом оцу након тога није преостало ништа друго него да кардинала Милера смени и постави свог човека, кардинала који припада реформистичком курсу, Луиса Франсиска Ладарија Ферера.
После тога многи су очекивали противудар конзервативаца, али он је изостао, а како тврди извор, то се сада неће десити. Конзервативци овог пута неће седети скрштених руку и ћутати, већ ће тражити од папе појашњење ове његове изјаве, као и њену ревизију.
Нове замерке
Конзервативци папи Фрањи такође замерају што је прошле године увео измене у финансијској обавештајној служби за борбу против прања новца Свете столице, после финансијских скандала и интерне истраге корупције која је још у току. Крајем новембра папа је именовао 13 нових кардинала, "принчева" Римокатоличке цркве, а у Рим је дошло њих 11. Кардинали са Филипина и Брунеја су церемонију у Базилици Светог Петра посматрали путем видео-везе.
Оно што су конзервативци замерили папи било је то што је за кардинала први пут именовао једног Афроамериканца, Вилтона Грегорија, који по њиховом мишљењу није заслужено награђен од Ватикана јер је било бољих кандидата за ту позицију.
Од доласка на престо Светог Петра, папа је био на удару конзервативаца. Прво зато што је први папа из Јужне Америке, а друго што је увек био на страни сиромашних, због чега га зову "комунистички папа".