ЗАПАД ЗАВИЈЕН У ЦРНО: Други највећи град ЕУ, некадашњи рај за гастарбајтере сада на РУБУ ЕГЗИСТЕНЦИЈЕ - стигле и прве рестрикције
Други по величини град у Немачкој припрема се да ограничи потрошњу топле воде, док стручњаци упозоравају на размере и последице кризе.
Власти у Хамбургу, другом по величини граду у Немачкој после Берлина и највећем граду у Европској унији поред Брисела, упозориле су да би могле бити принуђене да рационализују потрошњу топле воде јер енергетска криза повезана са руским изворима енергије изазива хаос.
ЕСПРЕСО 15 ЕВРА, СУВЛАКИ 25: Шок ценовник са грчког острва, туристи бесни отказују резервације!
"НУКЛЕАРНИ СПОРАЗУМ МОРА ДА УСПЕ" Макрон направио стратегију, све зависи од ОВЕ земље
"НАТО ЈЕ ОДБРАМБЕНИ САВЕЗ? ВИЦ ВЕКА" Портпарол кинеског министарства спољних послова брутално одговорио Столтенбергу (ФОТО)
Јенс Керстан, градски сенатор за животну средину, рекао је немачком листу "Велт ам Сонтаг" у суботу да би Хамбург могао да ограничи доступност топле воде у одређено доба дана "у случају акутне несташице гаса", пренео је "Business Инсидер".
Керстан је упозорио да би, поред потенцијалне рационализације топле воде, Хамбург могао да размотри и смањење максималне собне температуре у мрежи даљинског грејања.
Он каже и да би, уколико дође до несташице гаса, технички разлози значили да у Хамбургу не би било могуће направити разлику између комерцијалних и приватних купаца.
- Ми смо у много горој кризи него што већина људи мисли - рекао је Керстан у другом интервјуу за "Хамбургер Абендблат" у недељу.
Он је позвао грађане да се краће туширају, избегавају купање и постављају модерне термостате и тушеве који штеде воду.
- Што сада више уштедимо, то ће бити боље стање зими јер ће складишта бити пуна - рекао је он за "Хамбургер Абендблат", мислећи на пад потражње за природним гасом.
Очајничка потрага за гасом
Западне земље почеле су да окрећу леђа руским изворима енергије након што је та земља напала Украјину крајем фебруара.
Санкције су уведене руском енергетском сектору у покушају да се нашкоди финансирању руске војске и инвазији, док је Москва узвратила прекидом испоруке гаса неким европским земљама које су одбијале да плате у рубљама и прекидом снабдевања другима, попут Немачке.
Немачко министарство економије и заштите климе саопштило је да је Немачка раније увозила око 55 одсто гаса из Немачке, али да је тај увоз до средине априла пао на 35 одсто.
Берлин каже да би руски увоз могао да чини само 10 одсто немачке потрошње природног гаса до лета 2024. Као и друге земље, Немачка очајнички тражи начин да покрије јаз у снабдевању гасом.
Шеф немачког синдиката рекао је за "Билд ам Сонтаг" да би „уска грла“ гаса могла да изазову колапс „читавих индустрија“ укључујући алуминијум, стакло и хемикалије.
БОНУС ВИДЕО: Стравичне сцене: Исцурео гас у Јордану - повређено више од 100 особа