ЖИВЕ ЗА ОСТВАРЕЊЕ НАЈВЕЋЕГ СНА - СЛОБОДНУ ПАЛЕСТИНУ: Област од два милиона људи, спаковани као сардине у конзерви, на рубу сиромаштва!
На северу и истоку граничи се са Израелом, на западу му је Средоземно море, а на југу Египат
Појас Газе, поприште новог рата са Израелом, палестинска је енклава у рукама исламистичког покрета Хамаса која се деценијама тешко носи са насиљем и сиромаштвом. На северу и истоку граничи се са Израелом, на западу му је Средоземно море, а на југу Египат.
НАЈСНАЖНИЈИ ГЛАС ИСЛАМА! Ердоган има решење за израелско-палестински сукоб!
ШТА СЕ СВЕ ДОГОДИЛО И ШТА СЕ ТЕК СПРЕМА? Ових ПЕТ ствари треба да знате о најновијем сукобу Хамаса и Израела
ИЗРАЕЛСКА АВИЈАЦИЈА ВРШИ СТРАХОВИТЕ УДАРЕ НА ГАЗУ! Туку их најмодернијим авионима, кренули и са Ф-35
То је скучена територија од 360 квадратних километара, 41 километар дуг и широк од шест до 12 километара. У Појасу Газе живи два милиона Палестинаца, односно око 6.000 становника по квадратном километру, што представља једну о територија са највећом густином насељености на свету.
Захваљујући налазишту Тел ес-Сакан, откривеном 1998. године, археолози су потврдили да је утврђени канаански град био континуирано насељен од 3200 до 2000 пре нове ере у садашњем Појасу Газе. Након тога, Газа је била под асирском, вавилонском, римском, арапском и хришћанском доминацијом.
У 20. веку Газа је дошла под египатску управу 1948. године, убрзо након проглашења Државе Израел, пише Јутарњи.хр. Територију је затим окупирао Израел након арапско-израелског рата 1967. године.
Израел се 12. септембра 2005. једнострано повукао из Појаса Газе, где две године касније на власт долази Хамас, исламистички покрет који Израел и многе западне земље сматрају терористичком организацијом.
У јуну 2006. Израел је увео копнену, ваздушну и поморску блокаду енклаве након отмице израелског војника који је ослобођен 2011. године. Јеврејска држава је појачала блокаду у јуну 2007. када је Хамас из Газе протерао палестинску власт Махмуда Абаса.
Једини излаз из Газе који није под израелском контролом је гранични прелаз Рафа с Египтом. Лишен природних ресурса, Појас Газе пати од хроничне несташице воде и горива. Незапосленост погађа половину становништва.