Током Другог светског рата у рацији 1942. године у ОВОМ МЕСТУ је убијено 666 становника
Стравична судбина задесила је становнике овог места
Иако броји мање од десет хиљада становника, варошица Жабаљ, која се налази у југоисточном делу Бачке у близини реке Тисе, носи једну велику историјску причу о невиним жртвама, комшијској мржњи и жртвама рата.
Заплакаћете када прочитате САСТАВ ОВЕ ДЕВОЈЧИЦЕ: Има мање од 10 година и одржала је ЛЕКЦИЈУ свима!
Ископане мошти најмлађег српског свеца: Када смо заврнули рукав, видели смо КОЖУ, НОКТЕ и ДЛАКЕ!
Наиме, за време Мађарске окупације, током Другог светског рата у рацији 1942. године убијено је 666 становника Жабља, од чега 141 жена, 101 дете и 69 старих и немоћних лица. Према подацима објављеним у књизи "Рација у Јужној Бачкој 1942" новосадског историчара Звонимира Голубовића, њих 614 били су Срби, 28 Јевреји, 23 Роми и један Мађар.
Рацију у Шајкашкој издао је начелник Генералштаба мађарске војске Ференц Sombathelji-Knaus тражећи "да се територија темељно прочисти и изврши најенергичнија одмазда".
Након што су све највиђеније грађане похватали, кренуло је страшно иживљавање. Поједина сведочења говоре о томе да су затвореници били пребијани, а када би несрећни људи од удараца пали на колена, њихове комшије би им ударали галве о под штале у којој су их држали.
ВЕЛИКО ЧУДО У БОСНИ: Њему је порука са ПАЊА скинула 4 године ТЕРЕТА, а ево како!
Деценијама уназад препричава се сведочење преживелог мештанина Војина Чонкића, пред Покрајинском комисијом за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача у Другом светском рату, који је после рата испричао како су у тој одмазди Мађари радили најцрње ствари. Он је причао о томе како су челичним направама женама чупали дојке, а „људима завртали мошнице", као и да је највећи број заточеника скончао од мучења, а оне снажније након свих зверстава убијали су митраљеским рафалима.
Две године касније, у јесен и зиму 1944. године партизани су за ове злочине извршили одмазду над житељима Жабља мађарске националности. Од осветничких убистава али и глади и заразних болести у заточеништву страдало је око 2000 жабаљских Мађара.