БУЊЕВЦИ У СУБОТИЦИ ПРОСЛАВИЛИ "ДАН ВЕЛИКОГ ПРЕЛА": Народне ношње, певање и играње - прошло у весељу
Дан великог прела, један од четири национална празника Буњаваца, обележен је јуче у спомен на 1879. годину када је први пут одржано јавно прело у нашем граду.
Као што обичаји налажу, уз приснац, кромпирачу и фанке, Буњевци су приказали како се некад дружило, певало и играло.
- Прело је наш стари обичај, који смо донели у ове крајеве пре више од три и по века, а обележавамо и данас. Прво јавно Велико прело одржано је 1879. године, а први пут смо га овако јавно прославили у Субатици, у вароши у којој је буњевачки језик у службеној употреби. Славље је тиме веће и свечаније, и проглашење буњевачког као службеног језика је прекретница у свему што радимо – истакла је Сузана Кујунџић Остојић, председница Националног савета буњевачке националне мањине.
ОБАВЕШТЕЊЕ ЗА СУБОТИЧАНЕ: Поједини домови здравља радиће измењено следеће недеље
ГРАД СА ВЕЛИКОМ ЕКОЛОШКОМ СВЕШЋУ: Суботичани узели учешће у акцији "Заштитимо и очистимо суботичку шуму"
СУБОТИЦА ПОДРЖАВА МЛАДЕ ПРЕДУЗЕТНИКЕ: У сарадњи са развојном агенцијом организују бесплатну обуку за ПОСЛОВАЊЕ
Ни ове године није изостао избор за најлепшу прељску песму и најлепше преље. За најбољу песму о прелу изабрана је „Прељска писма“ Гезе Бабијановића. Међу девет девојака у старој буњевачкој ношњи најлепша преља била је Дуња Бабић, прва пратиља била је Јована Францишковић, а друга Милица Анђелковић.
- Тренутно, а вероватно и за цео живот, највећа љубав ми је фолклор, а са њиме и ношња, наступи, путовања... Сам овај догађај ми веома значи и драго ми је што сам већ трећи пут део овога – каже најлепша преља Дуња Бабић, ученица Гимназије "Светозар Марковић" и чланица КУД "Братство". На себи имам лионску свилу стару више од 50 година и поносна сам што могу нешто овако да носим. -
Буњевци у Војводини оставили су велики траг а ово је један од њихових најзначајних празника поручио је Золтан Кудлик, помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, како наводи портал Subotica.com.
– Буњевачка заједница има добру сарадњу са покрајинским структурама, и сваке године много буњевачких удружења аплицира и добије средства по покрајинским конкурсима. Драго ми је да једна оваква заједница и даље живи, да има једно овако културно богатство и да чува своју традицију – додао је Кудлик.
У име локалне самоуправе национални празник Буњевцима је честитао Срђан Самарџић, члан Градског већа задужен за привреду, истичући да буњевачки обичаји и традиција употпуњују шароликост Суботице.
– Суботица је град у коме је богатство културе садржано у мозаику различитости. У том смислу буњевачка заједница доприноси и обогаћује културни садржај нашег града – нагласио је Самарџић.
Буњевачка заједница је прославила један од четири национална празника – Дан Великог прела. Дан је то када се ова заједница сећа 1879. године када су Буњевци први пут јавно прославили Велико прело у Суботици, у жељи да својим суграђанима покажу ко су, шта су и колико их има.
Међу гостима био је и Милимир Вујадиновић, народни посланик у Народној скупштини и председник Одбора за дијаспору, који је истакао да су Буњевцуи као заједница за Суботицу и Србију једнако значајни као све друге националне заједнице.
– О томе говоре и поступци које смо спровели у циљу проглашавања буњевачког језика за службени у Суботици. Поносни смо што данас и Буњевци имају сва права као и сви други народи, а поносан сам што припадам политичкој опцији и држави која поштује права свих оних који живе у Србији – поручио је Вујадиновић. - Србија не би била оно што јесте када би сви били један народ. Као неко ко се бави питањем српске заједнице у региону, био бих поносан и када би српска заједница у неким од околних земаља уживала сва она права која уживају мањинске заједнице у Србији. На крају, поносан сам што сви заједно живимо у земљи у којој нема разбијених табли и знакова, без обзира на то на којем су језику.
Више вести о Суботици можете погледати ОВДЕ.