Довео је СРБЕ у Кикинду и рекао: Одавде не идемо НИКУДА, ово је НАШ ДОМ!
Павле Кенђелац је са оцем Христофором први довео Србе на подручје данашње Кикинде
Православни архимандрит и први српски доктор теологије Павле Кенђелац говорио је седам језика и био је један од најзначајнијих Срба крајем 18. и почетком 19 века.
Оне су ПОНОС Оџака и Србије: Цркве старе по ТРИ ВЕКА (ИНФОГРАФИКА)
Сматра се да је управо Павле са својим оцем Христофором средином 18. века довео Србе на подручје данашње Кикинде. Они су предводили групу Срба која је населила долину речице Галацке. Легенда каже да је дошавши на узвишење Екида, где је данас православна црква Светог Никола, рекао: „Одавде не идемо никуда, ово је наш дом!“
Павле се школовао за трговца у многим европским градовима: Будиму, Халеу, Кежмарку, Петрограду… Докторирао је теологију на Лаври Александра Невског и тако постао први Србин са овим звањем.
Овај Кикинђанин је једном приликом добио на поклон мач од Фридриха Великог. Краљ је једном приликом дошао у посету Универзитету у Халеу, а Кенђелац је као најбољи студент добио задатак да одговара на његова питања. Краљ је потом био толико одушевљен оштроумношћу и интелектом српског студента да је извадио свој мач: „Ево вам колега, нека вам мој мач буде за успомену“.
Павле је у четвртој деценији живота пао у немилост Аустроугарских власти зато што је предводио буну незадовољних грађана против високих намета. Спас је потражио у манастиру Светог Ђорђа у данашњој Румунији. Због сукоба са манаситрским братством никада није успео да постане епископ, пошто му је било забрањено напредовање у служби.
Тадашњи црквени званичници нису благонаклоно гледали ни на његово дело „Јестестволовије“ објављено 1811. године, као ни „Збитистваловије“ (историју најзначајнијих догађаја) из 1821. Његово звање доктора теологије му је по сопственом признању више штетило него користило јер је стекао много непријатеља.
Био је велики присталица старословенског језика и зато је сва своја дела објављивао на њему. Велики део његових списа је нажалост изгубљен у Првом светском рату, па је због тога и он некако као личност пао у заборав.
У Кикинди и данас постоји биста посвећена Павлу Кинђелцу која подсећа на заслуге које је урадио за овдашње Србе.