Овај град у Србији је метропола наиве: А ево шта то значи! (ИНФОГРАФИК)
Овде су рођени светски познати сликари
Општина Ковачица, смештена у Јужнобанатском округу, на 50 километара од Београда и 90 километара од Новог Сада сматра се престоницом српске наивне уметности. У народу познатија као “метропола наïве” Ковачица је изродила многа позната имена која су својим делом допринела развоју овог правца.
Академско друштво за неговање музике "Гусле" је ПОНОС Кикинде!
Међу њима су и петорица сликара истог имена - Јан: Гарај, Књазовић, Сокол, Стракушек, Вењарски, затим Мартин Јонаш, Ондреј Пилх, Владимир Бобош, Зузана Халупова… Њихова дела, стварана претежно у другој половини 20. века, изложена су у ковачићким Галеријама наивне уметности, румунске наиве, наиве у Падини, Галерији Бабка, Спомен кући сликара Мартина Јонаша и, наравно, атељеима сликара.
Оно што карактерише њихову уметност, баш попут других стваралаца наиве, јесте приказ живота “простог народа”, дакле сељака и онога што чини њихову свакодневицу - рад на пољу. Али, и пре свега, таленат, који је, према тврдањама познавалаца, ненаучив.
Управо истанчана чула самоуких уметника одређују наиву као сегмент уметности која не подлеже правилима, ни доминантним токовима уметности свога доба, у овом случају – претходног столећа. Дакле, она постоји независно од јасно одређених одлика стила, па, у изолацији од спољних утицаја, додатно пружа у својој разноврсности.
Тако Мартин Јонаш слика мале главе, а велике шаке и стопала сељака који су му послужили као инспирација, док Зузана Халупова, на пример, слика одрасле фигуре дечијих лица, у свакодневном обављању пољопрвредних послова.