Мајка Зузана: Ко је Ковачичанка која је сликала за УНИЦЕФ?
Сматра се сликарком дечје душе
Зузана Халупова рођена је 5. фебруара 1925. године у Ковачици у породици Словака. Завршила је пет разреда основне школе, удала се у 17, а у 23. осликала зид куће бојама раствореним у млеку. У крају се истицала својим талентом везиље, па је, како се наводи на сајту Галерије наивне уметности, продавши свој гоблен за тадашњих 5.000 динара, купила прве уљане боје, чиме почиње њено сликарско стваралаштво – на платну.
Пред лепотом овог војвођанског села и сам АУСТРОУГАРСКИ ЦАР је застао! (ФОТО/ ВИДЕО)
Брак у коме је живела до 1974. године, када је постала удовица Адама Халупе, обележио је и њену (наивну) уметност. Деца, без којих је проживела свој век, главни су мотив њеног израза. Због тога што је својим нерођеним потомцима живот удахнула кичицом, и то на начин да одишу ведрином, сматра се сликарком дечије душе. Неретко је названа и мајком Зузаном.
Зузана је мајка и због свог хуманитарног рада. Њена сликарска дела обилују библијским мотивима, а своје хришћанско васпитање потврдила је и сарадњом са Црвеним крстом, Унеском и Уницефом. Чак, Уницеф је њену слику „Зима“ одштампао у два милиона примерака.
Тој значајној сарадњи претходило је и једно значајно познанство. Наиме, у њеном атељеу 1974. године обрео се и некадашњи председник Француске Франсоа Митеран.
Слике прве ковачичке сликарке излагане су широм света – у Паризу, Њујорку, Лондону, Бечу, Цириху, Дизелфорфу, Риму, Копенхагену, Стокхолму, Женеви... Због свега наведеног понела је високо одликовање за животно дело „Ћирило и Методије“ које Матица словачка из Братисалве додељује успешним Словацима у дијаспори.
Прва дама ковачичке наиве умрла је 2001. године у Београду. Сахрањена је у родној Ковачици.