Понос српске наивне уметности: Он је поделио злато са Салвадором Далијем!
Његова дела су изложена у Галерији наивне уметности у Ковачици
Рођен је у Ковачици 1924. године. Завршио је четири разреда основне школе и курс за пољопривредне произвођаче. Сликарством је почео да се бави 1944. године у војсци, када је осликавао зидне четне новине. Четири године касније почео је озбиљније да размишља о сликарству, после чега је постепено постајао једно од најзначајнијих имена српске наивне уметности.
Имао је величанствен живот и трагичну смрт! Да ли знате из ког краја потиче Сава Шумановић?
Реч је о Мартину Јонашу који је 1978. године на међународној изложби у Италији "поделио златну медаљу" са чувеним Салвадором Далијем.
С почетка свог уметничког стваралаштва израђивао је репродукције, да би његов ликовни израз током шездесетих година 20. столећа постао оригиналан. Карактерисали су га преувеличани централни мотиви који су основну идеју аутора чинили уочљивијом.
Као неко ко се бавио земљорадњом, Јонашеви радови приказују ратара, његове жуљевите преувеличане руке, отекла стопала, земљу, небо, кукуруз. Цртежима, логично, доминира наранџаста боја летине која га, сходно изјавама датим за живота, подсећа на њиву, мирис плодова и хлеба.
Према оцени историчара уметности предмет Мартиновог приказа само је један фрагмент или детаљ из сеоских обичаја или свакодневице, а његов центар интересовања је човек - сељак, паор, ловац, видар, музикант, плесач, занатлија.
ОНИ СУ ПОНОС ОЏАКА: Спортисти који су прославили ово војвођанско место
Бавио се акварелом, пастелом, а најпознатији је по уљима на платну, графикама и цртежима. У Јонашевој заоставштини налази се 156 његових слика, али и дела многих других аутора које је откупљивао и чувао. Ту су књиге, збирка руком осликаних тањира, намештај, словачка ношња.
Његових знаменитих 28 дела изложено је у Галерији наивне уметности у Ковачици у којој је стварао.
Умро је 1996. године.