Три вере на 6.000 становника: У Ковачици се сусрећу православље, католичанство и евангелизам
Велики је број богомоља смештених на територији ове општине
Ковачица је мало место у Банату, које броји око 6.000 становника, која својом демографском структуром чини један савршен колаж различитих народа, али и веросиповести. Тако у овој јужнобанатској општини заједно живе Срби, Словаци, Мађари и Румуни, као и многи други мањински народи.
Имао је величанствен живот и трагичну смрт! Да ли знате из ког краја потиче Сава Шумановић?
Разноликост народа на овом месту, донела је и разноликост веросиповести, те овом граду можете видети православне, католичке, и евангелистичке цркве.
Тако је црква у Уздину румунска православна и грађена је у периоду од 1801. до 1804. године. Након пола века ова црква је изгорела у пожару 1854. године, а на њеном месту саграђена је нова 1856. године. Иконостас те цркве која и данас постоји у Уздину осликао је Константин Данило, један од најзначајнијих војвођанских сликара XIX века.
Црква Успења Богородице у Црепаји, у општини Ковачица, припада Епархији банатској српске православне цркве, подигнута је у првој половини 19. века и има статус споменика културе од великог значаја. Црква је посвећена Успењу пресвете Богородице и типична је сакрална грађевина настала у Банату у 19. веку тако да архитектонски, она је веома блиска цркавама оближњих села Сакуле, Самош и Томашевац.
Торањ је дозидан 1835. године, а унутрашње осликавање завршено је 1860. године. Иконостас цркве урадио је академски сликар Јован Поповић.
Зидање цркве у Путникову започето је на Преображење 19. августа 1938. године, а завршено у децембру исте године. Црква је посвећена рођењу Пресвете Богородице, које се обележава 21. септембра као Мала Госпојина. Црквени иконостас са 19 икона урадио је руски емигрант Владимир Зелински, сликар из Велике Кикинде.
Дебељача је насеље у Ковачици које је специфично по томе што се у њему налазе и православна и католичка и реформаторска црква.
Реформатска црква
Зидање данашње реформатске цркве у Дебељачи трајало је од 1836. до 1838. године. Са својом висином од 76 м и 1000 места за седење, ова црква представља највишу и највећу реформатску цркву на просторима бивше Југославије. Реформатска заједница у Дебељачи је деценијама била најбројнија на овом подручју.
Православна црква
Градња православне цркве у Дебељачи почела је 1934. године, а црква је освецена годину дана касније, 1935. године. Исте године у цркви је крштено је и прво мушко дете, Живан Саванов, рођен 18. марта 1935. године. Унутрашњост здања је осликана иконама непознатог аутора, а у цркви се налази 41 икона.
Римокатоличка црква
Римокатоличка црква изграђена 1982-1983 године, а миса се обавља на мађарском језику.
Словачка евангелистичка црква у Ковачици подигнута је и освећена 1828. према пројекту архитеката Судаја и Кунза из Темишвара.
Унутрашњост је осликана мотивима карактеристичним за словачке цркве, а олтарску слику “Молитва Христа у Гетсеманском врту” насликао је познати сликар Константин Данил.
Словачка евангелистичка црква у Падини налази се на узвишењу у насељу.Унутрашњост је чисто беле боје што представља чистоту вере. Једина слика на олтару, уље на платну, рад академског сликара Адама Поничана. На њој је приказан Христ како куца на врата људских срца.
Православна црква у Самошу освећена је 1847. године. Зидана као и све пречанске цркве са једним торњем, подножје светог храма се налази на 100 м надморске висине. Олтар је простран са удубљеним иконостасом, ђакоником и горњим местом те прескомидијом.
Православна црква у Идвору подигнута је 1803. године. Поред иконостаса црква поседује вредне слике Стефана Дечанског, Светог Симеона и царева Уроша и Лазара. У цркви је крптен велики научник Михајло Идворски Пупин.