ГИЛЕ (ЕЛЕКТРИЧНИ ОРГАЗАМ): Децо, на насиље НЕ одговарајте насиљем!
- Ја, нажалост, нисам тако радио кад сам био клинац, нисам имао довољно памети - искрен је фронтмен "Електричног оргазма".
Срђан Гојковић Гиле, фронтмен "Електричног оргазма", причајући за Србија Данас о вршњачком насиљу, вратио се у своје школске дане, а уједно дао и корисне савете данашњој омладини.
Ево како да посаветујете дете за решавање проблема на интернету
- Да, јесам. У моје време је било нормално да се туку другови између себе. Било је свега и свачега, пре свега у основној школи. У одељењу није било насилника, али је у школи било неколико њих доста старијих, звали смо их "силоси". То су биле силеџије које су долазиле у школе и тражиле нам паре. Није било неких озбиљнијих инцидената.
Ево зашто је важно да знате шта вам дете ради на интернету
- Са ове тачке, саветовао би их да покушају да се уздрже од тога да се бране насиљем, него да покушају да мирним путем све разреше. Ја, нажалост, нисам тако радио кад сам био клинац, нисам имао довољно памети. Са ове тачке од 56 година, свакако би их другачије саветовао. Свако насиље рађа ново насиље, то може да ескалира до неслућених размера са тежим последицама. Можда је чак и боље претрпети неко мање насиље, а не узвратити, него узвратити насиљем.
- Стално сам жртва пиратерије. Ја то доживљавам као дигитално насиље. Моје песме се врте по разним медијима, без да ико регулише ауторска права. Тек понеко то ради.
- На мом Фејсбуку није, пошто чим неко крене у том правцу, одмах га обришем. Генерално, међутим, сигурно да јесте присутно, мада увек човек има слободу да те насилнике елиминише са својих зидова. Добро је да постоји тај механизам.
- Још увек није на друштвеним мрежама. Срећом, још се није "примио" на то. Воли таблет, игрице... Има деце која већ у тим годинама јесу на друштвеним мрежама, али ја покушавам да одложим то, колико год могу. Не могу, међутим, вероватно ни ја то вечно да контролишем.
У оквиру нашег пројекта ЛОГ ОУТ насиље, који се реализује у сарадњи са Градом Београдом, а усмерен је на превенцију и сузбијање последица дигиталног насиља, у наредним месецима имаћете прилику да се информишете о томе како да останете безбедни на интернету, на шта треба да обратите пажњу, како да уочите злостављање у дигиталном свету и да стекнете мноштво других корисних знања која ће помоћи да у Србији расту безбедна деца. Подржите нас, јер заштита деце зависи од свих нас!