Имате пса, али вас не шљиви ни два посто? Ево шта и како
Ако пса награђујемо, потребно је да то увек претходи понашању које желимо да подстакнемо - суштина је позитивне мотивације захваљујући којој добијамо васпитаног и послушног љубимца.
Међу бројним техникама тренинга и васпитања пса дозвољене су само технике позитивне мотивације. У раду са псима и другим животињама оне су и једино научно оправдане. Усмеравају на оно што желимо да животиња ради, никако супротно. Акценат се ставља на учење пса о томе шта је у датом тренутку прикладно да манифестује, уз награђивање за свако жељено понашање. На тај начин постижемо да се нежељено понашање само од себе гаси, јер не доноси похвале и награду.
Технике кажњавања показале су се контрапродуктивним, јер је установљено да на тај начин животиња не учи, већ само - преживљава. Она заправо само настоји да побегне од непријатног стимуланса. Овом методом животињи се готово непрекидно ставља до знања шта не сме да ради и тако јој се спочитава да непрекидно ради погрешне ствари, без јасног упутства шта је добро поступање.
ЧУВАЈТЕ СЕ: Како да знате да ваша мачка планира да вас убије? (ФОТО)
О техникама васпитања пса, иако се о њима пуно говори и пише, власници паса у Србији не знају довољно. Принцип "батина је из раја изашла" код многих и даље важи као најбољи метод за одгој паметног и послушног љубимца. Широко поље незнања и неразумевања основних и научно доказаних постулата односа човека и пса најчешће се објашњава ниским нивоом едукације људи, традиционално склоних да наслеђују и примењују старе и погрешне технике, без обзира на постојање мноштва нових тумачења и преиспитивања.
Најпоразније је што своје љубимце на погрешан начин васпитава и велики број младих, релативно образованих људи, којима су средства информисања више него доступна. Своје псе, без обзира на то, недовољно познају и сасвим логично с њима не успевају да изграде жељени однос.
Да би технике позитивне мотивације имале ефекта, никад не треба псу дати награду ако за то не постоји конкретан повод, без разлике да ли је сам спонтано урадио нешто добро или је то од њега затражено. Изузетак су само ситуације кад стручно лице ради бихејвиоралну модификацију, па се у том случају примењују посебни принципи. Опште правило које важи за све друге случајеве је једноставно - ако пса награђујемо, потребно је да то увек претходи понашању које желимо да подстакнемо.