Будите промена коју желите да видите! Ево како да вам СВАКИ ДАН БУДЕ СРЕЋНИЈИ ОД ПРЕТХОДНОГ!
Увек је добро време да будемо бољи. Почетак нове календарске године неминовно повлачи и неке важне личне одлуке - оне у домену тога да ћемо бити активнији, упорнији, срећнији...
Неки од нас ће себи задати реално оствариве циљеве како би свој живот учинили садржајнијим, док ће други одабрати императиве за које негде у старту знају да их се неће придржавати. Све је то људски јер - нарочито на крају по свему другачије 2020 - даје наду да ћемо живети боље.
И зато ми из редакције NOIZZ-a имамо једну новогодишњу одлуку која ће нам свима пуно значити - где год се налазили, колико год година имали и како год нам живот изгледао.
Хајде да будемо добри према људима који нас окружују.
И притом не мислимо само на оне са којима делимо свакодневицу - као породицу у којој смо рођени или ону коју смо сами засновали. То се не односи само на круг пријатеља и колега са посла, већ и на оне који су у ширем смислу део нашег окружења: друге народе, по култури различите од нас а ипак географски блиске.
Будимо искрени - често под утицајем својих родитеља, пријатеља и медија креирамо предрасуде и страхове "од других", који нису основани, и нису развијени на основу нашег искуства и знања. Вишедеценијске промене на овим просторима, често праћене отвореним сукобима, у томе су само одмогле.
Условиле су да генерације које стасавају, попут вас који ово читате, посматрају своје вршњаке из осталих делова Балкана као народ са којима немају ништа заједничко.
А чињеница је да је стварност потпуно другачија. Ко би боље могао да разуме све мене транзиције која је дуготрајна и компликована од људи сличних година из, рецимо, Хрватске која је у тај процес упловила неколико година пре нас? Да ли би Сарајево поново могло да буде жила пуцавица разумевања и заједништва за двадесетогодишњаке сада - баш као што је било у време кад су наши родитељи били млади. И на крају крајева, зар није најсврсисходније дебатовати о музици и ставу Дуе Липе са вршњацима са Косова него рантовати о томе на Твитеру?
Где живи толеранција?
У потрази за инспиративним разговором на ову тему обратили смо се Регионалној канцеларији за сарадњу младих (RYCO). Реч је о независној међувладиној организацији коју су 2016. године основале владе Албаније, Босне и Херцеговине, Косова*, Црне Горе, Северне Македоније и Србије, са циљем неговања, јачања и промоције поверења, толерантности, мобилности, сарадње и дијалога на Западном Балкану кроз програме размене младих, подршку и финансирање пројеката који окупљају младе.
Без превише компликовања - RYCO тражи начине да младе мотивише да уче о својим "комшијама", њиховој култури, историји, пронађу сличности, развијају пријатељства и изван граница наше државе и буду "опенминдед." Окупљањем младих из региона у образовним, културним, грађанским и друштвеним активностима, омогућава се младим људима да међусобно деле искуства, разбијају предрасуде, истражују друге културе, уче једини о другима и једни друге. На овим просторима често људи пре верују предрасудама него да сами нешто провере. Не може неко да ти каже "Хрвати су овакви а ти никад ниси упознао Хрвата", зар не?
"Како бисмо створили окружење које подржава младе, улажемо у иновативне идеје и удружујемо се са организацијама и школама које раде са младима из различитих средина и бацкгроунда. Кроз давање грантова, утицања на политику и заговарање, научили смо да су млади на Западном Балкану спремни да се састану и разговарају о прошлости, садашњости и будућности," рекли су нам у овој организацији.
Помирење као кључна вредност
Једна од кључних вредности за будућност у региону је помирење - кроз заједничко искуство, сарадњу, дијалог, толеранцију и сталну размену могу се изградити нови путеви за помирење људи који би иначе остали заробљени у прошлости.
До сада су покренута 4 отворена позива за пројекте размене младих и организовано је на стотине активности као што су тренинзи и обуке, истраживачки пројекти, интитуционални састанци и информативне кампање, док су изграђена бројна партнерства са локалним и међународним организацијама. Следеће године покреће се и регионални волонтерски програм кроз који ће млади са Западног Балкана добити прилику да волонтирајући проведу неко време у некој другој средини. Такође, у току је и имплементација пројекта који подржава развој социјалног предузетништва и доприноси регионалној сардањи кроз директну подршку за 137 младих предузетника и предузетница са Западног Балкана.
Регионална сарадња није доминантан тренд унутар Западног Балкана, где су политички односи напети и где се иницијативе јављају, али се ретко спроводе у дело. RYCO је створен и упркос овом тренду, а сама чињеница да је успоствљен и да живи, подвлачи да је један облик сарадње ипак могућ на Западном Балкану.
Почећемо да живимо бољи живот у бољем региону, када се сви окупимо и почнемо да гледамо на друге као савезнике, а не као непријатеље, када наше друштво почне да решава заједничка питања заједно за опште добро, без непотребног такмичења између себе, већ када схватимо да не постоји бољи и други начин осим оног у којем радимо заједно. Помирење је дугорочан и сложен процес који захтева посвећеност на више начина и на свим нивоима. Ни млади, ни RYCO, не могу сами да постигну овај задатак. Због тога RYCO слоган није „Млади ће створити бољи регион“ већ „Бољи регион почиње са младима“ (А Better Регион Стартс with You(th)).
Хајде да будемо промена коју желимо да видимо. И свака следећа година ће бити срећнија, јер је ми таквом чинимо.
* Овај натпис не прејудицира статус Косова и у складу је са резолуцијом 1244 и мишљењем МСП-а о косовској декларацији о независности