ДА ЛИ ЗНАТЕ ДА У СРБИЈИ ПОСТОЈИ ЕВРОПСКИ АМАЗОН?
Враћање мозаичности природних станишта.
Да ли сте знали да се готово нигде у низијској Европи не може видети таква ризница биолошке разноликости, поплавне шуме, природне ретенције за одбрану од поплава, кључна мрестилишта риба, стратешки извори питке воде уз зелену вијугаву линију живота коју су створиле четири реке? Да ли знате о којим рекама је реч? У питању су Мура, Драва, Сава и Дунав! Да ли знате шта је Европски Амазон у ствари специјални резерват природе Горње Понудавље, удаљен на само 200 километара од Београда?
ДАНАС ИМА 58 ГОДИНА! Изненадићете се када видите како ДАНАС изгледа Пипи Дуга Чарапа! (ФОТО)
Горње Подунавље је једно од последњих целовитих плавних подручја дуж Дунава, а међу бројним ретким врстама овде се истичу црна рода и орао белорепан.
Међутим, у последњих 100 година, регулацијом речног водотока за речне пловидбе и пољопривреде, уништено је 80 одсто природних плавних подручја уз Дунав, као и биолошки најпродуктивнија станишта. Управо због човековог немара, постојала је бојазан да ће влажна подручја у пределу Горњег Подунавља потпуно нестати, а да ће ретке животиње потпуно ишчезнути.
Конобарица је узела микрофон, а кад је запевала, сви су попадали од шока! (ВИДЕО)
Отуд и потреба за партнерством Светске организације за природу – WWF и Coca-Cola система, у оквиру којег је покренута иницијатива за обнову влажних и плавних подручја дуж Дунава у шест земаља – у Аустрији, Бугарској, Хрватској, Мађарској, Руминији и Србији. Coca-Cola се обавезала да ће до 2020. године вратити природи сву воду коју користи у производњи напитака, а план је испунила већ 2017. године.
Амерички војници су креирали алгоритам за израчунавање правог времена за испијање кафе!
Овај пројекат укупне вредности 4,4 милиона долара, WWF и Coca-Cola су у Србији започеле пилот пројектом обнове бара Шаркањ и Семењача. Захваљујући експерименталним методама које су развијене и први пут примењене у Србији, по моделу коришћеном у нашој земљи ће се радити и у преосталим земљама кроз које се "Европски Амазон" простире. Захваљујући оваквим иницијатвама, враћена је мозаичност природних станишта – влажних ливада, слатина и водних "огледала" у које су се поново вратили бели и жути локвањ, мочварна перуника рогоз и са њима и многобројне врсте птица мочварица.