ШИЗОФРЕНИЈА, ХАЛУЦИНАЦИЈЕ... Ако сте ЛЕВОРУКИ добро обратите пажњу на ОВЕ СТВАРИ!
Није на одмет знати...
Леворуки људи су у мањини на планети, али не престају да буду тема разних полемика и научних студија. Леворуких особа у свету има око 10 процената, а расправе о томе колико су они различити од већине десноруких људи - не престају.
Шта заправо условљава леворукост и како је таквим особама живети у "свету десноруких"?
"ОДАКЛЕ МИ 200.000 ДИНАРА?!" СТУДЕНТКИЊА покренула лавину коментара, стигли коментари: "Она је РАЗМАЖЕНО ДЕРИШТЕ!
БУДИТЕ СЕ СА БОЛОВИМА У ЛЕЂИМА? Уз овај ТРИК све тескобе ће нестати, спаваћете као "БЕЛА ЛАЛА"
"Нисам могао да нађем паркинг код њене зграде" НАЈГЛУПЉИ разлози због којих су људи РАСКИДАЛИ!
Леворуки убедљива мањина
Десноруки доминирају светом, и то је тако још од каменог доба. Истраживачи су то открили мерењем костију руку у древним скелетима и испитивањем образаца хабања у праисторијским алатима. Леворуких особа на свету је тек негде око 10 процената. Постоје и они људи који подједнако успешно користе обе руке за писање и рад. Способност писања са обе руке назива амбидекстрија и таквих особа нема много у светској популацији.
Леворуки су одређени генима
Одавно је научно познато да је рукопис делимично обликован генима. Али тек 2019. научници су идентификовали разлике у деловима ДНК леворуких и десноруких. Студија, која је такође анализирала скенирање мозга 9.000 испитаника, открила је да су код леворуких особа делови десне и леве стране мозга који обрађују језик савршено функционишу. То наравно не може бити доказ да су леворуки бољи и течнији говорници јер праве студије о томе тек предстоје.
Леворуки то постају још у материци?
Фетус почиње да помера руке око 10 недеље. Почетком другог тромесечја, бебе показују јасну склоност сисању једног палца у односу на други. Дакле, опредељеност ла једној од руку вероватно је одређено пре рођења. Ипак, већина стручњака за развој сматра да родитељи вероватно неће приметити доминантност једне руке над другом код свог детета пре 2 или 3 године.
Могућа појава дислексије
Студије показују да је већа вероватноћа да ће ученици који нису десноруки имати проблема у школи и да имају симптоме АДХД, односно симптом хиперактивности. То може бити посебно велики проблем за ученике са амбидекстријом, тј. за оне који пишу и левом и десном руком. Према истраживањима код таквих ученика два пута је већа могућност појаве дислексије, односно тешкоће при читању.
Леворуки су креативнији
Десна страна мозга контролише мишиће на левој страни тела и у великој мери покреће музичке и просторне способности. Можда је то разлог зашто леворуке особе често имају успеха у креативним професијама. Нека истраживања показују да леворука деца имају веће резултате у вербалном расуђивању, као и да је већа вероватноћа да ће бити у програмима за надарене. То међутим није довољно за коначну оцену о предности леворуких над деснорукима.
У старости десноруки почињу да користе и леву руку
У занимљивом експерименту у којем су учествовале десноруке особе старијег животног доба утврђено је да се испитаници све мање ослањају на своју доминантну руку што су старији. Како им је десна рука постајала све спорија и несигурнија, исипитаници су у неким пословима подједнако добро користили и леву руку. Ипак, и даље су сви себе видели као десноруке.
Леворуки бољи боксери и мачеваоци
Студије су показале да леворуке особе често имају предност у спортовима као што су бокс или мачевање. Ту би могли да изненаде противнике навикли да се боре против углавном десноруких противника. Примећено је и да су леворуки успешнији у бејзболу. Међутим, то је вероватно због практичних предности као што је чињеница да леворуки нападачи стоје ближе првој бази.
Поремећаји мозга
Постоји добро утврђена веза између леворукости и менталних стања попут шизофреније, која могу изазвати халуцинације и оштећено размишљање. Недавна обимна студија у Великој Британији открила је снажну везу између региона мозга који су укључени у хендикепираност и вероватноће да ћете имати промене расположења и немир. То све понекад може да прерасте у ментални поремећај.
Шимпанзе понекад чешће користе леву руку
Људи нису једина врста у животињском свету која више преферира једну руку. Истраживачи који су посматрали дивље шимпанзе открили су да они два пута чешће преферирају леву руку када хватају термите. Исто је важило и за шимпанзе одгајане у зоолошким вртовима. Међутим, резултати су били другачији у случају разбијања ораха. За тај задатак, који захтева чисту силу уместо финих моторичких вештина потребних за вађење инсеката, дивље шимпанзе су више користиле десну руку.
У средњем веку леворуке сматрали за нечастиве
Културне и друштвене предрасуде према леворуким особома постојале су кроз историју. У средњем веку се веровало да су леворуки људи поседнути ђаволом. У Јапану, Кини и другим азијским земљама проценат леворуких је много мањи него на Западу. У САД почетком 20. века веровало се да су леворуки људи склонији менталним поремећајима и вршен је притисак на ученике да не користе леву руку при писању.
Посебни алати за леворуке
Ако сте деснорука особа и ако сте икада пробали да левом руком држите маказе и сечете, увидели сте колико је то незгодно. Леворуке особе данас могу пронаћи све већи број производа за кухињу или канцеларију који су дизајнирани за њихове потребе. Постоје бројни алати дизајнирани за леворуке људе који ће им свакодневни живот учинити лакшим.