ПРВИ ОД 3 МИЛИЈАРДЕ ОТКУЦАЈА: Људско срце почиње да куца РАНИЈЕ него што смо мислили!
Револуционатно откриће.
Наша срца ће током просечног живота откуцати три милијарде пута, али до данас није најјасније како процес његовог рада заправо почиње. Раније студије указивале су на то да наша пумпа за крв почиње да ради 21. дана живота, али изгледа да нисмо били у праву.
Научници с Оксфорда дошли су до закључка да срце ембриона почиње да куца 16 дана после зачећа. Посматрање почетка функционисања кардиоваскуларног сустема ембриона захтеван је и компликован посао, тако да се за проучавање користе ембриони мишева.
Стручњаци су до сада сматрали да ембрион мишева почиње да пумпа крв осмог дана после зачећа, што одговара човековом ембриону старом 21 дан, у којем примитивно срце има облик цеви, пише Сциентист Ливе.
Ипак, најпрецизније истраживање развоја мишијег срца показало је да срце почиње да куца већ седмог дана, што одговара 16. дану развоја људског ембриона. У том стадијуму развоја у ембриону се развија тзв. срчани срп.
- Откривањем детаља о раној фази развоја срца можемо да схватимо како се стварају срчани проблеми, а то нас приближава спознаји начина спречавања њиховог настанка још у трудноћи - објаснио је Пол Рајли с Оксфорда.
Како би регистровали рад срца у тако малом телу, научници су пратили кретање молекула калцијума који игра важну улогу у биохемији мишева, човека, али и већине других бића на планети. Конкретно, калцијум игра кључну улогу у раду мишића срца.
Научници су доказали да је почетак куцања битан за правилни развој срца у раној фази и да кључну улогу у томе игра беланчевина названа NCX1, која ствара калцијумове сигнале потребне за настанак откуцаја.
Професор сир Ниле Самани, медицински директор Британског удружења за срце, која је финансирала истраживање, каже:
- Ово истраживање описује неке од најранијих фаза у развоју куцања срца, препознаје неке од кључних молекула укључених у тај процес и показује да покретање куцања само по себи има утицај на даљи развој срца. Таква темељна истраживања су битна у разумевању и, коначно, у превенцији болести које утичу на срце - додао је.