СВАКА ДРУГА ОСОБА СТАРИЈА ОД 50 ГОДИНА ИМА ОВУ БОЛЕСТ: Ево шта треба да радите, да је избегнете
Труднице поготово треба да се чувају.
Особе старије од 50 година имају ризик од добијања акутног колециститиса односно упале жучне кесе, која је праћена каменом. Тачније каменчићи у врату жучне кесе или у доводном каналу и изазивају упалу кесе.
Као последица дугог задржавања садржаја, притисак се у жучној кесици повећава, услед чега се она шири, што резултира отоком слузнице и развија се акутна упала жучне кесе.
Претпоставља се да поједини лекови, као што су неке врсте антибиотика, контрацептивне пилуле и статини (регулишу количину масноћа у крви), поспешују стварање камена у жучи, а подстичу и развој овог обољења.
Жене су током трудноће додатно изложене ризику од стварања каменчића у жучној кеси, а холециститис је други најчешћи узрок акутних упала у абдомену трудница, одмах посље упале слепог црева.
Симптоми упале жучи су нарочито изражени у другом и трећем триместру, а операције су веома ретке током трудноће. Акутна упала жучне кесе најчешће се испољава јаким болом у десној страни стомака 3-5 сати након масног оброка. Бол се шири према десном рамену, лопатици или кичми, праћен је мучнином и повраћањем, а појачава се са сваким удисајем, као и приликом кашљања и кретања.
У ређим случајевима приметна је промена боје коже и слузокоже у жућкасту. Уколико се упала жучне кесе не лечи могућ је низ компликација опасних по живот.
Терапија и лечење упале жучне кесе
Акутна упала жучне кесе се лечи медикаментима који ће смирити јаке и непријатне болове у жучи, поправити опште стање нашег организма и спречити напредовање инфекције.
Званична медицина препоручује и прекид узимања течности и хране на уста, док се од лекова за смиривање болова.
Са јаким антибиотицима се лечи акутна инфекција жучи и делује се превентивно на појаву нових компликација. Хируршко лечење се препоручује тек након смиривања инфекције у акутној фази болести и тада се најчешће изводи одстрањивање жучне кесе – холецистектомија.
За ову интервенцију лекари користе стандардни сет инструмената (лапаротомијски сет) и нема потребе за додатном опремом и апаратуром. Лекари приступају жучној кеси са медијалним супраумбиликалним или субкостаним резом уз помоћ стандардних хируршких инструмената.
Уколико жучни каменчићи нису претерано велики могу се уклонити амбулантно уз помоћ ултразвучних таласа, што је свакако олакшавајућа околност за пацијенте.