ПРВИ КОРАК ЗА СВЕ КОЈИ ЖЕЛЕ ДА БУДУ ВИТКИ: Наше баке су ово радиле и нису ни помишљале на дијету
Брза храна, улична храна, готова јела, сендвичи, наврат-нанос склепане салатице… Сви добро знамо да су на дуже стазе ово погрешни избори, али их, упркос грижи савести сви врло често правимо. А најгоре од свега је то што тако учимо и своју децу.
Живимо у временима која нам не остављају времена за оне заиста битне ствари – да се посветимо породици, уживамо у ситним задовољствима, приуштимо себи неки провод, мини-одмор или просто се добро наспавамо. Но, најтужније од свега је то што многи од нас једноставно “не стижу” да се хране здраво.
Брза храна, улична храна, готова јела, сендвичи, наврат-нанос склепане салатице… Сви добро знамо да су на дуже стазе ово погрешни избори, али их, упркос грижи савести сви врло често правимо. А најгоре од свега је то што тако учимо и своју децу.
У доба наших предака се знало – сваког дана на столу мора да буде барем један кувани оброк. И то није без разлога.
Пре свега, термичком обрадом хране уништавају се сви штетни микроорганизми из поврћа и меса, а у данашње време и штетни и потенцијално канцерогени пестициди и лекови који су давани животињама.
Друга важна ствар је што се кувана јела једу кашиком. То не само да нас наводи да седнемо за сто и дружимо се с породицом, већ на тај начин уносимо мање хране, јер спорије једемо. Наше тело нас раније обавести када смо сити, а то је идеалан почетни корак за сваког ко пази на линију, а нашу децу учи да стичу добре навике када је исхрана у питању.
Такође, јела скувана у лонцу или шерпи су течна и омогућавају нам да свом организму надокнадимо унос преко потребне воде. Притом је та течност слана и обогаћена свим састојцима датог јела, што нам даје могућност да у себе унесемо све неопходне електролите за нормално функционисање. Активној деци је то додатно неопходно.
Такође, згодно је и то што се, за разлику од брзе или печене хране, кувана јела могу скувати у већој количини, а потом их ставити у замрзивач и подгрејати по потреби, а да скоро нимало не промене укус.
Упркос увреженом веровању, кување уопште не мора да нам одузме много времена, нити у припрему квалитетних оброка морамо да уложимо огроман напор. Уз мало организације и пар практичних савета, чак и најнеискуснији међу нама могу постати прави кулинарски мајстори.
Ипак, да бисмо скували нешто укусно и здраво, пре свега нам је неопходна инспирација. Ми смо своју пронашли у изазову “Ц® идеја за…” и њиховим сјајним предлозима за припрему традиционалних јела на потпуно модеран начин.
На кесици “Ц® идеја за… - Паприкаш” – у којој се налази пажљиво одабрана мешавина поврћа, биља и зачина – пронашли смо врло оригиналан рецепт за паприкаш, који је захваљујући просу и поврћу, далеко здравији од оног на који смо навикли.
Ако се пилетина замени печуркама, ово јело могу да једу и они који посте, али и вегетаријанци.
Да ствар буде још боља, “Ц® идеја за… - Паприкаш” спрема се за само пола сата, а захваљујући просу и осталим састојцима, сама једна порција је довољна да у себе унесемо све важне нутријенте, попут дијеталних влакана, есенцијалних аминокиселина, угљених хидрата, витамина, минерала и свега другог неопходног за правилан раст и развој наше деце.