"ЈЕДНА ДЕВОЈЧИЦА ЈЕ ОВО ИГНОРИСАЛА И УМРЛА ЈОЈ ЈЕ МАЈКА" Марија из Београда завирила је у телефон ћерке и ЗАЛЕДИЛА СЕ када је прочитала језиву поруку
Колико је битно деци проверавати с времена на време мобилне телефоне говори сведочанство Марине Ђорђевић, мајке из Београда.
Када сте последњи пут проверили телефон свог детета? Да ли то уопште радите?
Марина Ђорђевић, мајка из Београда, повремено погледа телефон своје ћерке, иако често причају о свим опасностима које ове справе могу да носе са собом, а онда је уследио шок.
ДЕТЕ НЕ СМЕ У ЦРКВУ ПРЕ КРШТЕЊА! Мајка покренула лавину питањем, ево како треба поступити у овој ситуацији
Нутрициониста УПОЗОРАВА на количину ШЕЋЕРА коју дајете ДЕЦИ - Може да створи ОБОЉЕЊА и тежак облик ЗАВИСНОСТИ, па открила ЛИСТУ симптома ЖУДЊЕ за слаткишима
Стазама духа: Професорка Ивана Јанковић предаје историју путујући кроз Србију са својим ученицима
Овог лета међу децом, млађим основцима, кружила је порука бизарног и застрашујућег садржаја, која може имати и психичке последице по дете, уколико оно не одреагује на адекватан начин.
- Завирила сам то вече у viber поруке и садржај једне и мене је уплашио, нисам могла да замислим како би тек она могла да реагује, да то прочита увече, пред спавање - почиње причу мајка из Београда Марина Ђорђевић.
Како објашњава забринута мајка то је била једна од оних порука које круже - у смислу "ако не пошаљеш ово на 20 адреса, нешто ће ти се већ десити..."
- Али ова је била баш ужасна. У ној је између осталог писало: "Зовем се Тереса Фидалго и умрла сам пре 27 година. Ако ово не пошаљеш 20 људи, спаваћу поред тебе заувек... Једна девојчица је игнорисала и њена мама је после 20 дана умрла" - прича нам мајка.
На крају поруке и то веома неписмене, стоји и питање: Да ли си ме претражила на Google? Ко је била Тереса Фидалго?
Куцањем имена Тереса Фидалго на Google претраживачу, појављује се прича о девојчици из Португала која је погинула у саобраћајној несрећи 1983. године. Наиме, урбана легенда каже да је троје тинејџера снимало вожњу камером која је имала инфрацрвену везу. Том приликом успели су да сниме слику девојке обучене у бело која стоји на путу са стране, дајући знак да је сниме.
Зауставили су се и девојка је ушла у аутомобил. Кад су је питали за име, одговорила је "Тереза", затим су је питали куда иде, а она им је на то одговорила тек мало касније. Након отприлике два минута, показала је на место где би требало да се зауставе, рекавши им: "Ено, тамо сам имала несрећу и умрла." Група тинејџера у моменту се преплашила и догодио се удес под необјашњивим околностима, али један од њих није престајао да снима. Фокус му је био на Тересином лицу док је она вриштала у камеру.
Несрећу је преживео само један од тинејџера из аутомобила, а цели немили догађај је забележен камером. Кад је полиција стигла на место несреће, није затекла Терезу о којој је преживели тинејџер говорио. Након истраге открили су да се 1983. године догодила несрећа у којој је на том месту страдала жена по имену "Тереса Фидалго". Погледали су снимак који је трајао око 15 минута, и у којем се види шта се уствари десило те вечери.
Прича се да су људи који су је погледали били толико преплашени да су је уништили истог трена. Две године након те несреће, редитељ Дејвид Риборд је снимио кратак филм – реконструкцију тог догађаја. Као ово утиче на дете од 8, 9 година Али како овако нешто утиче на дете од 8, 9, 10 година?
Прво, да тако нешто прочита у поруци, па још горе и да изгугла и сазна све хорор детаље.
Како нам објашњава психолог др Симона Жикић, са Факултета за медије и комуникације и ИФДТ, занимљиво је како се неки наративи враћају у дискурс и препричавају поново - некада због тренутка у којем се налазимо а некада само због забаве.
Изазов је како да, без обзира на разлоге причања прича, превазиђемо страх и последице које остављају садржаји који се вирално преносе, посебно међу младима.
Јавља се страх од губитка најближих
- Ипак, чини ми се да код младих овакве поруке о легендама о којима се пише неколико година уназад, изазивају велики страх од губитка најближих. Међутим, ако посматрамо стил и тон поруке која је послата, видимо да је она граматички неписмена и да су конструкције реченица невешто написане, те сваку особу која је медијски и дигитално писмена није могуће лако уплашити - сматра др Симона Жикић.
Ипак, овде причамо о деци, а њихова свет о дигиталној писмености, није као код одраслих. Према њеним речима Жикић, нажалост, многи се не ослањају толико на садржај, форму и начин слања поруке већ на емоције које порука изазива, што може довести до последица на ментално здравље особа које су поруку и добиле.
- Препорука је увек да се овакви садржаји пажљиво прочитају и провере од кога су послати, пре него што се било шта даље уради са истим. Мишљења сам да је у конкретном случају реч о забави, попут хорор филмова за тинејџере. Важно је да о оваквим садржајима разговарамо са младима и покушамо да их медијски и дигитално описменимо, како би и сами знали како да се опходе у сличним ситуацијама - закључује.