Дијабетичари ЛУБЕНИЦУ СМЕЈУ да једу само под овим условом - Потребан је ОПРЕЗ, пуна је шећера
Обратите пажњу!
Свако ко има проблема са дијабетесом, према упозорењу стручњака, мора бити обазрив, када је у питању начин исхране. Посебно приликом конзумирања намирница попут лубенице, која има у изобиљу природних шећера, поред свих других квалитета. Истичу да би требало обрате пажњу не само на гликемијски индекс (ГИ), већ је веома битан још један параметар - гликемијско оптерећење (ГО).
Пар састојака, МАЊЕ ОД 300 ДИНАРА - Направите ВЕЧЕРУ за четворо, брзо и лако, по бакином рецепту (ВИДЕО)
Ручак за МАЊЕ од 100 ДИНАРА - Чорба и ШНИЦЛЕ у најјефтинијијој режији, потребан вам је ЈЕДАН САСТОЈАК, остало су зачини
Главне предности лубенице су - мало калорија и висок садржај воде. Са друге стране, има и врло висок проценат природног шећера.
Такође, стручњаци сматрају да је добра за регулисање процеса пробаве, јер обилује влакнима, детоксикацију организма и бољу контролу крвног притиска. Одличан извор витамина и минерала, међу којима су витамини А, Ц, Б6, калијум, магнезијум, гвожђе, калцијум, влакна.
Лубеница одлично хидрира наш организам, а осим тога даје и дужи осећај ситости, а и смањује жељу за слаткишима. Из ових разлога је идеална намирница за оброк или ужину.
Већини је омиљена освежавајућа посластица, а како ретко ко може да одоли њеном укусу, дијабетичари су стално у недоумици - да ли смеју да је једу и у којим количинама?
Наиме, однос лубенице и дијабетеса је проучавана кроз разне студије, али до сада се није дошло до битнијих закључака. Али, постоје докази који указују да конзумирање лубенице може да помогне код одређених компликација повезаних са дијабетесом.
Лубеница садржи умерене количине ликопена, пигмента који воћу даје боју. Познато је да ликопен може да допринесе у смањењу ризика од кардиоваскуларних болести, које су једна од најчешћих компликација дијабетеса типа 2. Такође је и снажан антиоксиданс - што је чини озбиљним чуварем здравља.
А највећи камен спотицања у овој вези јесте количина шећера коју лубеница садржи - 17,7 г у кришки средње величине.
Шта је Гликемијски индекс и Гликемијско оптерећење и зашто је до важно са дијабетичаре?
Гликемијски индекс (ГИ) је параметар који нам показује којом брзином шећер из хране улази у крвоток. Намирницама се одређује вредност између 1 и 100. Као референца се обично користе шећер или бели хлеб.
Гликемијско оптерећење (ГО) је комбинација ГИ и садржаја угљених хидрата у уобичајеној количини (порцији) хране. Неки научници заступају гледиште да је гликемијско оптерећење (ГИ) заправо релевантнија вредност одређивања утицаја неке намирнице на ниво на ниво шећера у крви. Сматра се да је свакако мања вероватноћа да ће храна са ниским или средњим ГИ подићи ниво шећера у крви.
Гликемијског оптерећење мање од 10 је ниско, од 10 до 19 је средње, а 19 и више се сматра високим.
ГИ лубенице је 72, али је вредност ГЛ 2 у количини од 100 грама. У овој комбинацији може да се конзумира у умереним количинама, иако су у питању особе са дијабетесом.
Стручњаци Дефеат Диабетес Foundation препоручују особама које имају дијабетес типа 2 да не конзумирају више од једне кришке овог сочног воћа дневно. И упозоравају да никако не би требао да конзумирају сок од лубенице јер он може да има веће гликемијско оптерећење.
Такође, треба избегавати комбиновање лубенице са другим намирницама које имају висок гликемијски индекс, већ користити орахе, семенке и друге изворе хранљивих масти и протеина.