ГРИП ХАРА СРБИЈОМ: Ево како да се заштитите током целе зиме
Све већи број оболелих од грипа у нашој земљи.
Од средине децембра пријављено је 37.494 оболелих од обољења сличних грипу. Према подацима Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" број оболелих је већи у односу на исти период прошле сезоне.
У Институту "Батут" је потврђено да нема речи о прогалашењу епидемије, али да се ситуција прати и да ће бити предузете све потребне мере.
Кон је на свом Фејсбук налогу објавио податке о новом порасту регистрованог обољења са клиничком сликом грипа је евидентан, чак пет пута у односу на прошлу недељу.
ЗА 10 ДАНА 7 ЦЕНТИМЕТАРА МАЊЕ У СТРУКУ: Ова мешавина ЧИНИ ЧУДА за вашу линију!
- Дошло је до даљег пораста регистрације акутних респираторних инфекција, па су оне премашиле цифру од 27.000 оболелих што је око 10 одсто више у односу на претходну недељу. Епидемија грипа је у замаху. Ниво интензитета активности вируса грипа је прешао из ниског у средњи са даљим порастом- истакао је Кон.
Грип није тешка болест за школску децу, али може давати компликације у смислу упале ушију, синуса и плућа, али су оне далеко чешће се код мале деце до две године, упозорио је Кон.
Нема разлога за затварање школа
Кон наводи да када су школе у питању не постоји ни један значајан епидемиолошки разлог да се школе затворе, јер оболели и не долазе у школу. Како је објаснио, школе се евентуално затварају из неепидемиолошких разлога због одсуства наставника или превеликог броја одсутне деце због којих је потребно организовати допунску наставу.
Према подацима "Батута", региструје се и даље низак интензитет активности вируса грипа и регионална географска распрострањеност.
Према пристиглим пријавама, до сада потврђени случајеви су са територије Београда, Јужнобачког, Рашког, Јужнобанатског, Пчињског, Јабланичког, Мачванског, Севернобачког, Средњебанатског и Севернобанатског и Браничевског округа
Потврђена два типа вируса
Потврђена су два типа вируса инфлуенце: А(Х3) и инфлуенца тип Б. Међу потврђеним случајевима најчешће је заступљен подтип вируса грипа А (Х3).
Грип је капљична инфекција, па се прање руку сматра посебно значајном мером која се, када је грип у питању често заборави, упозорава Кон.
МЕРЕ ПРЕВЕНЦИЈЕ
Поред препорука за јачање имунитета, препоручују се опште мере превенције :
- Избегавање блиских контаката са оболелим особама,
- Редовно прање руку и избегавање додиривања очију, носа и уста прљавим рукама
- Хигијена дисајних путева. Покривање носа и уста приликом кашљања и кијања папирнатом марамицом коју одмах након употребе треба бацити, а руке опрати текућом водом и сапуном
- Проветравање просторија
- Избегавање боравка у затвореним просторима где се налази велики број људи
Уколико особа има благи облик болести препоручује се изолација и нега код куће до опоравка, уз максимално ограничавање свих кућних и других контаката.
Симптоматска терапија подразумева мировање, надокнаду течности, употребу лекова за снижење повишене телесне температуре, а употреба антивирусних лекова спроводи се само по препоруци лекара.
Антибиотици нису делотворни у лечењу ове болести, речено Пинку у "Батуту".
Код сваког погоршања клиничке слике болести неопходно је обратити се лекару.
РИЗИЧНЕ ПОСЕТЕ БОЛНИЦАМА
У "Батуту" упозоравају да у предстојећем периоду посебну пажњу треба обратити на посете пацијентима у болницама, као и особама смештеним у геронтолошким центрима и домовима за старе. Важно је подвући, да се у посете у наведеним установама може ићи само ако смо сигурни да немамо неку респираторну инфекцију, истакли су у "Батуту"
ЗА СТАРИЈЕ ОД 65
Да би избегли грип, ако се нисте до сада вакцинисали, сваки дан како уђете у кућу од споља исперите уста и грло са хипертоничним раствором соли 1гр на 1 дл, врх кашичице на пола шоље воде, проветравајте просторије и избегавајте контакте са болеснима, саветује Кон.