НИЈЕ САМО ГЕНЕТИКА: Ево шта све утиче на МЕТАБОЛИЗАМ, од овога зависи да ли ћете се УГОЈИТИ
03.09.2021.
12:45
Коментари (0)
Храна је један од фактора, али не једини.
Да би метаболизам функционисао нормално и омогућио да се унете калорије равномерно троше у току дана, потребно је водити рачуна о томе шта једемо, па чак и уколико једете нешто калоричније потребно је да водите рачуна о количини, а затим и да се крећете у току дана.
На брзину метаболизма заправо утиче доста различитих фактора, а ево који су:
Свако јутро ПРЕ ДОРУЧКА узме ГУТЉАЈ уља и мућка у устима, када видиш РЕЗУЛТАТЕ И ти ћеш
Свако јутро ПРЕ ДОРУЧКА узме ГУТЉАЈ уља и мућка у устима, када видиш РЕЗУЛТАТЕ И ти ћеш
Ова СМЕСА ДЕТОКСИКУЈЕ све УНУТРАШЊЕ ОРГАНЕ: Уклања из организма токсине, подстиче пробаву и подиже енергију
Ова СМЕСА ДЕТОКСИКУЈЕ све УНУТРАШЊЕ ОРГАНЕ: Уклања из организма токсине, подстиче пробаву и подиже енергију
- Генетика – Неки се људи рађају са бржим, а неки са споријим метаболизмом.
- Пол – Мушкарци имају већу мишићну масу и нижи проценат телесне масти, што значи да је њихов БМР виши. Осим тога, тестостерон (хормон који се код мушкараца лучи у много већој количини него код жена) је задужен за убрзање метаболизма.
- Године – БМР опада са годинама. После двадесете године, опада у просеку за 2% по деценији.
- Тежина – Што сте тежи, то вам је виши БМР, јер је телу потребно много више енергије да пумпа крв и одржава температуру. Те разлике су веома велике. На пример, витка жена има за 25% нижи БМР од жене истих година која има 30кг вишка.
- Површина тела – Што је већа површина тела, то је виши БМР. Високи људи имају виши БМТ па тако, ако упоредите две особе са истом тежином и годинама, она особа која је виша имаће и виши БМР
- Проценат телесне масти – Што је нижи проценат телесне масти, то је виши БМР, јер мишићи троше калорије и у мировању.
- Дијета – Гладовање или озбиљно смањење уноса калорија може драматично да снизи БМР чак за 30%. То важи и за вишедневно, једнодневно или чак вишесатно гладовање. Особе које једу један или два пута дневно имају нижи БМР од особа које једу 5-6 пута на дан.
- Телесна температура/ Здравље – Сваки пут када унутрашња телесна температура порасте за 0,5 степени, БМР порасте око 7%. Хемијске реакције у телу су брже на вишим температурама, тако да ће се пацијенту са веома високом температуром БМР подићи за готово 50%
- Спољна температура – Температура ван тела такође утиче на базални метаболизам. Излагање превисокој и прениској температури подиже БМР јер телу треба више енергије да задржи интерну температуру на одговарајућем нивоу.
- Жлезде са унутрашњим лучењем – Тироксин (хормон штитне жлезде) је главни регулатор метаболизма. Што се више тироксина произведе, то је виши БМР. Поред тироксина, на метаболизам утичу и адреналин, тестостерон и други хормони.
- Вежбање – Физичка активност утиче на телесну тежину потрошњом калорија, али исто тако утиче на повишење БМР стварањем додатне мишићне масе и смањењем процента масти у телу. Тако да, кад вежбате у току дана, сагоревате више калорија и кад спавате!