НЕ ИГНОРИШИТЕ: ОВИ знаци јасно показују да имате полицистичне јајнике!
Одмах код гинеколога...
Јајници су орган задужен за репродукцију, али и одржавање равнотеже полних хормона које производи. Они регулишу менструални циклус, омогућавају сазревање и отпуштање јајних ћелија, те производе хормоне естроген и прогестерон. Синдром полицистичних јајника, осим што узрокује неплодност, може довести и до низа других проблема…
ПЦОС – полицистични јајници је синдром где варира величина јајника и где се може уочити низ ситних фоликула повезаних међусобно, а чија је величина максимално од 7 до 8 mm у пречнику.
ВРЕЛИ ПЕСАК ХУРГАДЕ И НАЈЛЕПШЕ ПЛАЖЕ У ГРЧКОЈ ПО НЕВЕРОВАТНО НИСКИМ ЦЕНАМА!
Овај синдром се јавља код око три одсто адолесценткиња и одраслих жена. Може се појавити већ са првом менструацијом, а код младих девојака се релативно често поставља дијагноза ПЦОС код проблема нередовних циклуса за време пубертета.
ШОКАНТНИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА: Млади брачни парови су у ризику од овога?
БАЦИТЕ У СМЕЋЕ ТАБЛЕТЕ ЗА СПАВАЊЕ: Уз пола кашике ОВОГ ЗАЧИНА спаваћете као беба
Поремећен менструални циклус
Менструални циклуси код оболелих обично су без овулације, односно без месечног сазревања јајне ћелије (ановулаторни циклуси) што може да буде узрок обилних функционалних крварења. Хронична ановулација, с неправилним менструалним крварењима, њиховим вишемесечним или потпуним изостанком (аменореја) најјансији су показатељ постојања полицистичних јајника, као и повишен ниво мушких полних хормона (андрогена).
Оболеле жене морају редовно ићи на контроле и лечити се током целог живота, јер је ова болест повезана с низом ризика, као што су: анемија, различита крварења из материце, спонтани побачаји (2-3 пута чешћи), каснија менопауза, поремећај количине масноћа у крви, болести срца и крвних судова, повишен крвни притисак, ризик од оболевања од рака ендометријума и јајника… Синдром полицистичних јајника уско је повезан с неосетљивошћу на инсулин, због чега је учесталије оболевање од шећерне болести. Ризик за настанак дијабетеса повишен је за чак 16 одсто.
Промене на кожи и коси женама са синдромом полицистичних јајника често су хормони неуравнотежени, а услед повишеног мушког полног хормона долази до појачане маљавости на телу и лицу, те и до појаве акни, као и опадања косе на темену.
ОД ЊЕГА ВАМ РАСТЕ СТОМАК И НЕ МОЖЕТЕ ДА СМРШАТЕ: Зачин који користимо сваки дан убија витку линију
Такође, може доћи и до промене у пигментацији коже, односно до појаве тамних флека у прегибима коже врата, пазуха и препона.
Гојазност
Полицистичне јајнике може изазвати неуравнотеженост нивоа хормона која умањује деловање инсулина, успорава метаболизам и изазива жељу за уношењем шећера и угљених хидрата због чега последично долази до гојазности, и то нарочито у пределу стомака. Чак 60 одсто жена са овим синдромом има поремећај телесне тежине.
Неплодност
Немогућност остајања у другом стању може бити један од првих знакова ПЦОС због којих се пацијенткиња обраћа лекару. Бројне студије показале су да губитак свега 10 до 15 одсто телесне тежине побољшава функцију јајника и доводи до појаве овулације и појаве редовних менструација што олакшава спонтану трудноћу.Управо зато, оболелим женама које желе да остану у другом стању, саветује се конзумирање обилног доручка и малих оброка за вечеру што регулише ниво инсулина, али и вишак килограма.
РЕШИТЕ СЕ ЗАБЛУДЕ: Детокс је корак ка здравом организму а не врста дијете!
На левој или десној страни? Ево који је НАЈЗДРАВИЈИ положај за СПАВАЊЕ, посебно ВАЖНО за ТРУДНИЦЕ!
Алтернативно лечење
Алтернативне методе лечења подразумевају здраву исхрану и промене лоших животних навика. Препоручује се конзумирање хране богате основним масним киселинама, протеинима, и фитоестрогеном. У дневну исхрану укључите пуно житарица, воћа и поврћа, протеина, контролишите унос угљених хидрата и масти. Контролишите унос калорија, дуже жваћите храну и сачекајте 20 минута после оброка да видите да ли желите да једете нешто слатко. Биљке попут агнуса цастуса и чили зачин делотворне су у регулисању крвног притиска.
Уз мршављење важни су и други фактори начина живота као што је физичка активност, престанак пушења и узимања алкохола и усвајање здравог начина живота. Обавезно доручкујте како бисте активирали метаболизам, пијте пуно течности и редовно се рекреирајте. Опустите се и пронађите начин како да се ослободите стреса који утиче на ниво хормона у организму. Уколико је потребно, за смањење стреса идите и на психотерапије.