Педијатријска сестра саветује: Породица треба да буде НАЈВЕЋА ПОДРШКА деци оболелој од дијабетеса
Одавно психолози говоре да здраво дете може правилно да се развија само уз подршку породице, која је присутна у животима својих најмлађих.
Болесном детету је та подршка још важнија, а посебно када дететово обољење захтева промене у начину живота.
Најбољи пример подршке детету јесте да се породица држи на окупу, да буде снажна, да они својим примером и променом начина исхране, који није увек ограничавајући у смислу забрана, али јесте мотивишући, покажу да га подржавају, каже педијатријска сестра Светлана Томић, запослена у Институту за здравствену заштиту деце и омладине Војводине. Она истиче да ако комплетна породица промени начин исхране, промени начин живота, па се притом и шира породица и родбина томе прилагоде, они толико помажу детету и то је нешто што не може да замени ни један поклон који ви донесете детету када добије дијабетес, него када оно види да ви учествујете у начину живота који је оно принуђено да води. Дијабетолошки савез и удружења пружају такође подршку оболелима од дијабетеса, али деци ништа не може да замени подршку најближих.
Најмлађи пацијет је био стар свега три недеље
На питање колико је година имао њен најмлађи пацијент, сестра Светлана одговара да је њен најмлађи пацијент је била беба од свега три недеље старости, што само показује да се дијабетес може појавити у било ком узрасту. Технолошким напретком и савременим техникама, сада је много лакше контролисати и спроводити саморегулацију у кућним условима. За најмлађе пацијенте је важно што сада постоји терапија путем најсавременијих инсулинских пумпи, што им омогућава да воде нормалан живот и постижу жељене резултате на свим пољима.
Како сестра Светлана види услове у лечењу дијабетеса, како деца то подносе, шта је важно у терапији и шта треба да се унапреди, погледајте у овом видеу.