САЧУВАЈТЕ СВОЈ ВИД! Превентива је ВАЖНА - Ево како да СПРЕЧИТЕ дегенеративне болести ока!
Обратите пажњу на промене!
Повремени офталмолошки прегледи важни су у свакој животној доби. Због промена на очима које су последица старења, особама старијим од 40 година препоручује се обавезан офталмолошки преглед бар једном годишње.
ОСОБЕ СА ОВОМ КРВНОМ ГРУПОМ СУ ПОСЕБНЕ - ако сте ВИ једна од њих ОБАВЕЗНО прочитајте овај текст
ИЗАЗИВАЈУ РАК И МНОГЕ БОЛЕСТИ! Сазнајте шта су СЛОБОДНИ РАДИКАЛИ - Сви их имамо у телу!
СТАНИТЕ НА ПУТ УПОРНИМ МИГРЕНАМА И ГЛАВОБОЉАМА! Потребна су вам САМО два састојка! (РЕЦЕПТ)
Прегледом ока могу се открити први знаци многих системских болести. Офталмолог може видети стање ваших крвних судова, установити промене које су узроковане повишеним крвним притиском па чак и степен склеротичних промена артерија. Офталмолошким прегледом могу се открити рани знаци шећерне болести што је од великог значаја како би се започела терапија и спречиле компликације. Око је део мозга, па отеченост очног нерва може бити први знак различитих болести и збивања у мозгу (тумор, крварења, запаљенска стања…).
Списак болести и стања које се одражавају на стање ока је дугачак што је само још један разлог више да превентивни прегледи очију постану ваша рутина.
Због важности правовременог уочавања промена на очном живцу и пораста ризика за развој глаукома, већина стручњака саветује чешће офталмолошке прегледе након 40. године живота.
Особе између 40 и 55 година на преглед требале би ићи најмање једном у три године, између 55 и 65 година најмање једном у две године а старије од 65 година најмање једном годишње.
Зависно од резултата прегледа као и постојања предиспозиције за развој глаукома (глауком у породици, висок очни притисак, далековидост, сива мрена, дијабетес, нерегулисана хипертензија итд.) офталмолог ће препоручити динамику прегледа.
Мерење очног притиска је брза и практична метода којом се открива глауком али, резултати мерења нису поптуно поуздани односно, пацијенти који имају глауком не морају обавезно имати и повишен очни притисак тако да је преглед офталмолога ипак неопходан. Офталмолог ће погледати очно дно и обратити посебну пажњу на промене на очном живцу. Без специјалистичког прегледа ове промене могу остати непримећене.
Промене на површини ока
Године су један од фактора ризика за развој синдрома сувог ока. Проблеми са сузним филмом су чести а посебно су погођене жене које су ушле у менопаузу. Знак сувог ока, може бити и претерано сузење што може заварати пацијента. Синдром сувог ока се не може излечити али правилно постављање дијагнозе и примена вештачких суза могу ублажити симптоме и отклонити сметње на дуже време. Узрок сувог ока може бити и узимање лекова из групе антидепресива и диуретика, који се често користе код старијих пацијената.
Промене у унутрашњости ока
Дегенеративне промене у стакластом телу (гел који испуњава унутрашњост ока), развијају се постепено. Стакласто тело мења прозирност и конзистенцију. Као последица ових промена јављају се "мушице" или пливајућа замућења ока. Ове промене су чешће што смо старији и 50% особа старијих од 70 година их има. У већини случајева нема разлога за бригу али ако се појаве нагло и изражене су, праћене су бљесковима потребно је што пре обратити се офталмологу.
Преглед унутрашњости ока може се утврдити утицај ових дегенеративних промена на мрежњачу ока. Уколико се периферна оштећења мрежњаче не открију на време може доћи до аблације мрежњаче (одигнућа).
Преглед очног дна може открити и рану фазу сенилне макуларне дегенерације која је водећи узрок губитка вида код особа старијих од 65 година. Макуларна дегенерација се не може излечити али напредовање промена се може успорити елиминисањем фактора. Препоручује се престанак конзумирања дувана, редукција телесне тежине, регулација крвног притиска. Од користи могу бити суплементи антиоксиданаса.
Диоптрија и животна доб
Старачка далековидост је најчешћи проблем због ког помоћ офталмолога траже особе старије од 45 година, које раније нису имале проблеме са видом. Старачка далековидост је проблем са видом на близину и настаје као последица слабљења акомодације као последица смањења елеастичности очног сочива. Код кратковидих особа, ове промене нису изражене тако да најчешће нема потребе за корекцијом "минус" диоптрије. После 65. године, акомодација скоро да потпуно нестаје тако да је и кратковидим особама потребна корекција диоптрије.