РАЗБИЈЕН МИТ: Да ли је телесна температура од 37 степени, знак за узбуну и КАДА треба ићи код лекара?
Није на одмет знати...
Телесна температура у време пандемије ковид 19 условила је да топломер много чешће користимо него ранијих година и да се уплашимо када видимо да је некада жива, а данас дигиталне бројке достигле 37 подељак.
А када заправо постаје неопходно да измеримо температуру и када је она заиста знак за узбуну и за одлазак код лекара...
Слобода ПОДЕЛИЛА ФОТОГРАФИЈУ са одмора, због овог ДЕТАЉА одмах УСЛЕДИЛИ КОМЕНТАРИ: "Бобо, преслатко!"
БАЦАТЕ ЉУСКЕ ОД ЈАЈА?! Када чујете шта можете са њима, чуваћете их као СУВО ЗЛАТО
ИЗГЛЕДА СКУПО И ГЛАМУРОЗНО: Овај комад МОРАТЕ имати у свом ГАРДЕРОБЕРУ, одише елеганцијом
Телесна температура варира
Вероватно сте увек чули да је просечна температура људског тела 37 степени Целзијусових. Међутим. реалност је да „нормална“ телесна температура може пасти у широком опсегу, од 36 до 37, 2 степени. Обично је нижа ујутру и расте током дана. Врхунац достиже касно поподне или увече.
Телесна температура не мора да се редовно мери ако сте здрави
Ако сте здрави, не морате редовно да мерите температуру. Али требало би да је проверавате чешће ако се осећате болесно или мислите да сте можда дошли у контакт са болешћу као што је covid 19. Скоро свако ко се зарази вирисом covid 19 има температуру која је виша од уобичајене. Већина такође има умор и сув кашаљ.
Мит о 37 степени
Стандард о температури од 37 степени Целзијусових датира још из средине 19. века. Немачки лекар Царл Wunderlich измерио је температуру пазуха око 25.000 особа и дошао до просека од 37 степени Целзијусових. Новија истраживања сугеришу да је број од тада опао. У недавном прегледу, научници су погледали температурне записе из три периода између 1860. и 2017. године. Просечна орална температура је полако пала за око 1 степен на 36, 3 степени. Старост, пол или тежина особе нису правили разлику, као ни доба дана у којима је мерена телесна температура.
Зашто опада телесна температура
Лекари имају неколико идеја о томе зашто телесна температура пада. Може бити више разлога а ово су само неки од њих.
Ниже стопе метаболизма – Наше тело користи енергију како би сви ваши системи могли да раде онако како би требало. То ствара топлоту. Међутим, људи сада можда имају ниже стопе метаболизма него што су људи имали пре неколико векова. Што се мање загрева наше тело, то је нижа температура.
Ниже стопе инфекције - У 19. веку инфекције попут туберкулозе, сифилиса и дуготрајне болести десни биле су честе. Као резултат тога, многи људи су имали вишу телесну температуру.
Бољи термометри - Данас свакако имамо прецизније и поузданије термометре него што су људи имали пре једног века.
Када је телесна температура заиста повишена
Према новијим истраживањима температура се не сматра повишеном док не пређе 38 подељак целзијусове скале. Зато се и не препоручује да се температуа снижава лековима док не пређе 38. подеок. Ипак, то свакако не значи да ако имате 37 са 5 да нисте болесни.
Старији реагују другачије од младих
Организми старијих особа не реагују на болести на начин на који то раде млађи људи. Озбиљне инфекције обично изазивају симптоме као што су конфузија или губитак тежине, а не повишена температура, поготово код старијих људи. Лекари сматрају да је температура која је 2 степена виша од уобичајене знак инфекције. Такође, лекови који се издају без рецепта као што су ацетаминофен, аспирин, ибупрофен и напроксен смањују температуру. Могу сакрити високу температуру ако их узмете за неки други симптом као што је бол.
Како измерити температуру
Термометар је једини начин да сазнате да имате температуру. Тестови на додир и штипање коже нису поуздани. Ректални термометри, који улазе у анус, су најпрецизнији, али могу бити непријатни. Термометри за пазухе, ухо и чело нису толико прецизни. Већина лекара мисли да је орални термометар, који се држи под језиком, најбољи. Не користите стари стаклени термометар. Они садрже живу, која је опасна.
Не конзумирајте храну и пиће 5 минута пре мерења температуре
Пре употребе оралног термометра, оперите руке сапуном и топлом водом. Не једите и не пијте ништа најмање 5 минута пре мерења температуре. Ставите врх термометра под језик. Држите уста затворена. Након отприлике 30 или 40 секунди, термометар ће се огласити звучним сигналом. То значи да је коначно читање спремно. Температуре оралног термометра су око 1/2 до 1 степен ниже од оних ректалних, па додајте толико свом очитању. Када завршите, исперите термометар хладном водом, очистите га алкохолом и поново исперите.
Ректални термометри поузданији код деце млађе од 3 године
Ако имате дете млађе од 3 године, ректални термометар може бити лакши и тачнији. Ставите малу количину мазива попут вазелина на његов врх. Нека ваше дете легне на стомак и убаците термометар све док врх не буде потпуно унутра. Будите нежни и пажљиви. Када чујете звучни сигнал, након отприлике 30 секунди, уклоните га. Проверите и затим поново очистите.
Када позвати лекара
Ако вам је температура између 37, 7 и 38, 8 степени пијте пуно течности и одморите се. Можете узети лек за смањење температуре уколико желите. Позовите свог лекара ако вам је температура преко 38, 8 степени и не пада у року од сат времена након што узмете лек за смањење температуре. Ако имате повишену температуру са кашљем или отежано дисање и мислите да сте можда дошли у контакт са неким ко има covid 19, позовите свог лекара да разговарате о следећим корацима.
Повишена температура може бити знак менингитиса
Увек позовите свог лекара ако имате температуру изнад 37 степени заједно са јаком главобољом, укоченим вратом, отицањем грла или конфузијом. Они могу бити знаци озбиљног стања, као што је стреп грло или менингитис. Чак и ако немате ове симптоме, лекар вам може рећи да мерите температуру у одређено време, на пример, ујутру или увече. Можете снимити очитања и извести вашег изабраног лекара.