Решена дилема - ОВО јестиво уље је НАЈЗДРАВИЈЕ: Једно које СВИ сматрају здравим ИЗБЕГАВАЈТЕ у широком луку
Сунцокретово, маслиново или кокосово уље, најчешћа су дилема домаћица које размишљају о здравој исхрани
Неизбежно је да приликом припремања хране користите неку врсту уља, а како постоје различита, има и много недоумица око тога које је најбоље и најздравије.
Аустралијска дијететичарка Мелиса Мејер објаснила је да је екстра девичанско маслиново уље најпрепоручљивије у исхрани због тога што садржи висок степен добрих масти, а притом није рафинисано. Сунцокретово уље, такође, спада у ред оних са добрим мастима, док би једну врсту, која је веома популарна у модерној кулинарској култури, требало избегавати.
МЕД ДИЈЕТА ЗА НАЈЗДРАВИЈЕ ГУБЉЕЊЕ КИЛОГРАМА: Не морате ничега да се одричете, сало ће само нестајати!
ПАРЕ ЋЕ ПЉУШТАТИ КАО КИША: Ови хороскопски знаци ће имати највише НОВЦА у 2022. ГОДИНИ
НИКАКО ЈЕ НЕ БАЦАЈТЕ! Савет СВЕШТЕНИКА - ево шта би требало да урадите са покиданом БРОЈАНИЦОМ
Јестива уља су чисте масти, од којих многи страхују због лошег холестерола у крви, али чињеница је да су нам масти потребне у исхрани. Дијететичарка истиче да су здраве масти добре за здравље нашег срца и мозга, као и да помажу нашем телу да апсорбује одређене нутријенте.
Али, нису све масти једнаке. Постоје здраве врсте масти које се називају незасићеним мастима – ова врста масти повећава ниво доброг холестерола и доприноси здрављу кардиоваскуларног система. Са друге стране, постоје и засићене масти чија нам конзумација у већој мери од препоручене ствара лош холестерол, а тиме нам увећавају ризик од срчаних обољења.
Добре и лоше масти зависе од састојака
Ниво добрих, односно лоших масти, зависе од састојака које јестиво уље садржи у себи, тачније да ли је продукт маслине, сунцокрета или орашастих плодова.
Уља која имају висок ниво здравих масти су уље добијено из уљане репице, маслиново уље, уље од авокада, бадема и сунцокрета, док би требало избегавати кокосово уље, палмино уље, али и уље које се добија из палминог језгра.
"Иако је кокосово уље "у тренду", садржи више од 90 одсто засићених масти, због чега га не препоручујем", рекла је Мејерова и додала да је у реду да га људи користе умерено, уколико им се уље допада због укуса, али да би га требало избегавати у широком луку у свакодневној употреби.
Ипак, и када је реч о такозваним здравим уљима, дијететичарка препоручије да би и ту требало имати меру, односно избацити из своје кулинарске навике пржење у дубоком уљу.