Спремовић Рађеновић: Шећер доводи до бржег раста беба, због чега може доћи до компликација
Стручњаци упозоравају да се гестацијски дијабетес јавља између 24. и 28. недеље трудноће и може бити без симптома
Новембар је месец посвећен борби против дијабетеса. У Србији, око 800.000 грађана болује од овог стања, а стручњаци упозоравају и труднице, које се могу суочити са гестацијским дијабетесом у другој половини трудноће, понекад у потпуности без симптома.
Гестацијски дијабетес јавља се код жена најчешће између 24. и 28. недеље трудноће, јер њихова тела пролазе кроз многобројне промене, највише хормонске.
Проф. др Светлана Спремовић Рађеновић, специјалиста гинекологије и акушерства и субспецијалиста ендокринологије истиче да су неки од симптома учестало мокрење, жеђ и умор, али у да у највећем броју случајева гестацијски дијабетес не производи никакве симптоме код трудница.
„Он је трудноћом изазван и јавља се онда када крене дијабетогено дејство трудноће, то је гестацијски дијабетес. Он обично нестане када се трудноћа заврши, али су те жене под ризиком и имају већи ризик да касније у животу добију дијабетес. Трудноћа је дијабетогено стање, она оптерети систем и ако систем не функционише добро у оптерећењу, онда може и касније да се деси – рецимо ако се жена угоји, ако је у стресу или када пређе одређене године“, објашњава Спремовић Рађеновић.
Она додаје да шећер погодује томе да беба брже расте, због чега се могу јавити додатне негативне последице.
„Пошто у другој половини трудноће беба најбрже расте, а шећер погодује томе да беба брзо расте, обично је највећи проблем тежина такве деце и суштински то су трудноће које врло често заврше царским резом зато што је беба превелика или може доћи и до повреде детета на рођењу“, наводи Спремовић Рађеновић.
Са гестацијским дијабетесом се сусрела и трудница Дана Басара у 28. недељи.
„Имала сам породичну анамнезу па сам заједно са докторком у договору одлучила да проверим и тако смо сазнали. О гестацијском дијабетесу сам читала сам на интернету, што и није баш добро. Тако сам сазнала информације, и наравно, питала сам докторку све што ме занимало. Колико сам ја разумела беба може бити већа и самим тим да дође раније, а то није пожељно“, рекла је Басара.
Сива граница за одређивање нивоа шећера у крви код трудница је пет до седам. Оно што забрињава многе будуће маме је утицај дијабетеса не само на њу, већ и на бебу.
Препорука је да се свака трудница која има дијабетес у трудноћи касније у животу контролише на сваке две године и да коригује своје навике у исхрани како би се смањио ризик од компликација, јер превенција лежи и у здравом начину живота.
Промо