Стави ЈАБУКУ на место где чуваш КРОМПИР и гледај шта ће се ДОГОДИТИ, када видиш РЕЗУЛТАТ увек ћеш ово радити
Трикови како да поврће задржи свежину...
Уколико вам убрзо након набавке воће и поврће пропадну, вероватно правите неке од грешака усред чувања у фрижидеру или кухињи. Ево како да вам храна остане што дуже свежа, пре припреме.
Не перите ништа пре складиштења
Изузетак је само зелена салата коју слободно можете и држати у посуди пуној воде у фрижидеру, овако ће задржати свежину. Можда ће звучати чудно, али заправо је боље да не перете воће и поврће пре него што их оставите у фрижидеру или ормару. Ако је потребно, само плодове обришите сувом крпом или убрусом. Прањем пре одлагања повећаћете шансу да се на воћу или поврћу појави буђ или да почне да трули.
Воће и поврће воле суво окружење
Влага само поспешује буђ. Добар трик да јој се супротставите је да оставите папирни убрус унутар посуде у којој држите воће или поврће. Убрус ће апсорбовати вишак влаге и спречити труљење.
БАКТЕРИЈЕ СЕ ПОДМУКЛО СКУПЉАЈУ! Овај део на рерни СВИ забораве да чисте, а веома је ВАЖНО! (ВИДЕО)
Потопила је сунђере у СИРЋЕ и решила ОГРОМАН проблем - овај трик ће ти драстично ОЛАКШАТИ ЖИВОТ! (ВИДЕО)
Не стављајте неке врсте воћа и поврћа у фрижидеру
Паприке, краставац и парадајз треба чувати на собној температури. Паприке губе чврстину ако се чувају у фрижидеру, а краставци и парадајз могу потпуно постати меки и почети да гњиле.
Заврши стабљике на банане
Ако банане чувате у фрижидеру, брзо ће поцрнети и изгубити укус. Најбоље је да их држите на собној температури, а да би дуже остале свеже, горњи део банане, тачније петељку, умотајте у пластичну фолију за храну.
Воће и поврће држите у топлијем делу фрижидера
Што је нижа температура, воће и поврће ће теже задржати арому и свежину. Ако желите да сачувате укус дуже, одложите их у делу фрижидера где је температура нешто виша.
Одређене врсте воћа и поврћа не треба чувати заједно
Одређене врсте воћа и поврћа почињу активно да испуштају етилен када сазру. То су банане, кајсије, диње, крушке, шљиве, манго и парадајз. Са друге стране неке врсте воћа и поврћа осетљиве су на етилен, укључујући јабуке, патлиџан, лубенице, кромпир, бундеву, шаргарепа и броколи. Ако се остављене једне близу других, намирнице остељиве на етилен почињу брзо да труну. Да би дуже остеле свеже, раздвојите их.
Лук и кромпир држите одвојено
Ако чувате лук и кромпир на једном месту, брзо ће почети да клијају.
Бели и црни лук воле мрак
Најбољи пријатељ белог и црног лука је тама. Ако немате неко тамно место на које можете да их склоните, ставите их у папирну кесу на којој сте направили неколико малих рупа за ваздух. На тај начин можете да их чувате било где.
Кромпир се квари на сунчевој светлости
Никада немојте да чувате кромпир на месту на коме сунце сија директно на њих. Не само да ће полети да труле, већ могу постати и опасни. Боље је да их чува на сувом и тамном месту или у дрвеним или пластичним кутијама.
Ставите јабуку међу кромпире
Ако ставите једну или две јабуке међу кромпире, они ће дуже остати свежи.
Броколи и карфиол воле влагу
Броколи се најбоље чува ако је стабло у води, а горњи део прекривен мокром крпом. Воду треба редовно мењати, а крпу често квасити. Карфиол је такође најбоље чувати у мокрој крпи или у пластичној чинији за храну са неколико рупа за вентилацију.
Проток ваздуха је битан
Поврће не треба држати скривено у ормару јер ће се кварити брже него иначе. Уместо тога, најбоље је сместити их у дрвене или пластичне кутије са добром вентилацијом, односно на местима где је могуће обезбедити проток ваздуха.
Умотајте целер металном фолијом
Целер ће трајати дуже ако је умотан у фолију и остављен у фрижидеру. У пластичним чинијама брже ће изгубити укус.
Парадајз треба чувати са стабљиком окренутом на горе
Подручје око стабла је најосетљивији део парадајза, јер то је део који први почиње да се распада. Зато их одлажите са стабљиком окренутом нагоре и дуже ће трајати.