СВЕ МОГУ ДА ИХ ИМАЈУ: 5 здравствених проблема којих се жене СТИДЕ, а лако су решиви - ево како!
Не дозволите да будете неинформисане.
Иако смо већ пред крај 2017. године, женске здравствене тегобе су још увек табу тема и гурају се под тепих. Али је крајње време да се ти проблеми обелодане.
ИСХРАНА БЕЗ МАСТИ УБИЈА: Због ових ствари МОРАТЕ да једете месо, сир и путер па и ако сте на дијети
Карлични проблеми код жена су уобичајни, било да се ради о узимању слободних дана због менструалног бола, мокрења у панталоне када скачете на трамболини или устручавања од секса због бола.
Али молим вас запамтите да, иако су ови проблеми уобичајни, нису нормални и зато је решење пред вама.
Зашто НИКАДА не треба спавати са укљученим светлом?
1. Менструални проблеми
Циклуси су увек били нека тајна женска ствар. Толико да једна у пет жена пати од менструалног бола, живећи од месеца до месеца на лековима и никада заправо није информисана о корену узрока бола. Нажалост, једна у 10 жена пати од ендометриозе, која може бити дијагностикована и уклоњена само лапароскопском хирургијом.
Бол током менстурације најчешће указује на хормонални дисбаланс који укључује доминантност естрогена и мањак прогестерона. Може бити смањен и елиминисан кроз исхрану и промене у стилу живота, као што је смањење стреса, уношење више витамина Б и Ц, као и уношење мање рефинисаног шећера.
Карлична и абдоминална физиотерапија може бити веома корисна, не само за бол током циклуса, али за регулисање нередовних менструација.
2. Бешика и црева
Зато што толико много жена случајно се умокри након што добију децу, жене мисле да је то нормално, па то трпе. И док о ненамерном олакшавању бешике разговарате са својим пријатељицама, случајно олакшавање столице и проблеми са гасовима су тиха борба једне у осам мајки.
Нема потребе да избегавате активности које иначе волите, попут скакања на трамболини или аеробика у теретани. Истраживања показују да редовне вежбе ојачавања карличног зида могу да зауставе цурења.
3. Испадање органа
Уколико сте рађале, шансе да имате пролапс (испадање) бешике, материце или ректума су велике. Пролапс је када један или више од ових органа се протегне до карлице, па ако приметите да ствари делују мало лабаво и растегнуто доле или сте можда приметиле избочину, вероватно је пролапс.
Ако имате пролапс, нисте саме, погађа најмање 30 одсто жена. Симптоми су: цурење, бол у доњем делу леђа, бол у доњем абдомену и осећај тежине или вучења у карлици.
Отиђите на вагинални преглед, тамо могу да вам покажу вежбе за јачање карлице и да вам ставе справицу која ће враћати огране на своје место. Не брините, то је сигурно, стерилно и безболно, нећете ни знати да је тамо.
4. Болни секс
Секс би требало да буде задовољство, али око 20 одсто жена га доживљава заиста болно. Проблем су преактивни карлични мишићи. Тако је, заборавите на слабе карличне мишиће, ови могу да се затегну и згрче. Неке жене не могу чак уопште да имају секс, ако имају стање које се зове вагинизам.
Али, дивне вести су и да за то постоји решење, женска физиотерапија. Ваш гинеколог може да вам покаже како да релаксирате и растегнете мишиће користећи дилдо, а чак може то да уради и за вас.
5. Вагинални ветар
Још познат и као "вагинални прдеж" је на врху листе "срамотних" женских проблема, нарочито када се деси током јоге или секса. Ваздух може да се таложи у вагини, а када се пусти, прави посебан чудан звук.
Жене које имају "испадање" органа су склоније вагиналном ветру јер код њих има више простора за таложење ваздуха и отпуштање. Те вежбе јачања зида карлице могу добро да дођу за учвршћивање вагиналног подручја и смањивање могућности за вагинални ветар.
Жене које имају преактивне карличне зидове су такође склоне "вагиналном ветру", нарочито током јоге, пилатеса или секса. Хронично држећи се за те мишиће можете отпуштати ваздуг када су мишићи истегнути. У тим случајевима, важно је да их отпустите и опустите карличне зидове. Посета доктору како би вам опустио мишиће је најбоље решење за овај проблем.