На ОВАЈ начин можете да спустите ТЕМПЕРАТУРУ, а ево И шта НИКАКО НЕ СМЕТЕ ДА РАДИТЕ!
Народна медицина већ вековима има најбоље начине за скидање температуре.
Повишена температура је нешто са чиме смо се сви сусрели и засигурно сте чули за барем неколико народних метода како скинути температуру. Но, колико су оне заиста делотворне? Да бисте знали који је најбољи лек за температуру треба најпре да вам буде јасно шта је температура и како тачно делује на организам.
Зато ћемо се у наредним редовима најпре позабавити општим питањима о повишеној температури, затим ћемо вам пружити проверене методе за њено скидање, било да се појављује код деце или код одраслих.
Која температура је опасна?
Већ смо напоменули да док год топломер не прелази 38,5 степени, треба само да трудите да се хидрирате. Температура од 39 степени представља високу, а од 40 степени и преко је екстремно висока. У тим случајевима температура постаје опасна и треба што пре да се лечи како не би оставила трага на читав организам.
Температура од 41 степена доводи у делиријум, а ако порасте за још један подеок може довести до трајних оштећења мозга, па чак и смрт.
Како скинути температуру код одраслих?
Народна медицина већ вековима има најбоље начине за скидање температуре. Наше баке баш имале приступ лековима, па су својој деци скидале повишену температуру са оним што им се већ налази у кући. Неки природни лекови заиста помажу, док неки други уопште немају дејства, или чак и погоршавају читаво стање.
Без покривања и без хладног туша
Ово су две најчешће грешке када неко има повишену температуру. Зато напомињемо да се никако не покривате дебелим слојевима и не покушавате да се утоплите. При повећаној температури, имате осећај да вам је хладно и инстинктивно желите да се покријете. Но, то вам никако неће помоћи да је спустите.
Ваше тело је већ и овако топло, још топлоте никако побољшати ситуацију. Управо супротно, утопљавање може довести до још већег пораста температуре, а то засигурно не желите. И колико год се покрили опет ће вам бити хладно.
Зато вам препоручујемо да носите памучну одећу у тањим слојевима и један прекривач. Иако је нелагодно, и треба да вам буде хладно.
Друга грешка је да чим приметите како имате повишену температуру, ваш главни метод како спустити температуру јесте да одете под хладан туш. То је велика грешка. Тако ћете шокирати тело и нагло је спустити, уместо да се она повлачи постепено. Превелика промена температуре може узроковати чак и срчани удар.
Ипак, туширање помаже код спуштања температуре, али искључиво млак туш. Дакле, вода не треба да буде претопла и то туширање вам свакако неће бити пријатно, али оно ће помоћи у регулацији температуре вашег тела тако што ће је благо спустити. Тиме ће помоћи телу да се избори са микроорганизмом који га напада.
Услед светске пандемије корона вируса многи се питају како скинути температуру код короне. Температура која настаје услед овог вируса није ништа другачије природе од оних које настају од обичне прехладе. Зато се ни лечење не разликује, сем уколико не дође код компликација.
Ако осећате симптоме овог вируса, а пре свега имате повећану телесну температуру јавите се у оближњој ковид амбуланти.
Сада када знате шта никако не треба да радите, прелазимо на оно шта треба. Ово су начини како скинути температуру:
1. Народни лек како скинути температуру- беланце, палента, винско сирће
Ова метода за скидање температуре се може користити и код деце и код одраслих. Биће вам потребне две памучне крпе, једно беланце које ћете одвојити од жуманца и палента.
Припрема: Натопите крпе у винско сирће. Умутите беланце, тако да постане пенасто и додајте пуну кашику паленте. Размутите тако да се смеса сједини. Потом половину смесе додајте у једну крпу, ставите на једно стопало, а другу на друго стопало.
Уколико желите да спречите капљање препоручујемо вам да преко крпа обмотате кесе. Овај лек се показао као веома успешан и обично помаже да се температура скине у току ноћи.
2. Скидање температуре ракијом није делотворно
Ово је вероватно најпознатија народна метода за брзо скидање температуре. Многи од нас су га користили као мали. Припрема је проста: потопе се чарапе у ракију или алкохол, ставе се на стопала и тако се остави током ноћи.
Оно што чини да овај народни лек делује није алкохол, јер алкохол брзо испари, већ сама чињеница да је чарапа мокра. Сличан учинак би био да просто потопите чарапу у млаку воду, обујете је и оставите током ноћи.
Облоге су оно што помаже када је у питању лек за температуру. Ако се питате како брзо скинути температуру препоручујемо вам да наносите хладне или млаке облоге на листове, унутрашњи део колена. Можете обмотати хладну облогу и око главе и облогама пређите и преко руку.
3. Хидратација је најбитнија ствар код повишене температуре
Можете скидати температуру народним лековима, али то не значи да треба да запоставите хидратацију. Дехидратација онемогућава телу да се расхлади, чиме долази до даљег загевањава и компликовања инфекције.
Зато се хидрирајте, али не само водом, већ намирницама које у себи садрже електролите. То су топли чајеви, вода са електролитима, кокосово млеко. Нарочито се препоручује чај од нане из разлога што ће вам дати осећај расхлађивања.
Пеперминт у нани вам може помоћи приликом спуштања температуре, генерално су чајеви од велике помоћи, јер ћете се презнојавањем помоћи свом телу у спуштању температуре.
4. Како скинути температуру уз помоћ кромпира?
Ако се питате како брзо скинути температуру, онда вам саветујемо стари народни лек са кромпиром. Потребан вам је један кромпир који ћете ољуштити и изрендати, а потом га ставити у чарапе.
Овај начин лечења функционише слично као и лечење са облогама. Хладан кромпир ће расхладити ваше тело и тиме ће извући температуру. Температура би требало да се спусти у току ноћи. Ту овај природни лек за температуру и те како помаже. Наравно, најпростија верзија јесте потапање чарапе у воду и наношење на стопала.
5. Скидање температуре уз помоћ папира
Веровали или не, температуру можете скинути и уз помоћ папира. Ово је дефинитивно један од најчуднијих метода како скинути температуру. Узмите неколико страница А4 папира, избушите их иглом или маказама, како би кожа могла да дише. Потом странице натопите у сунцокретово уље. Бар две странице ставите на груди, а две на леђа.
Преко папира обуците памучну мајицу, како бисте спречили капљање уља. Уље ће исто тако расхлађивати као и вода, и кожа га неће упити у току ноћи. Такође, препоручујемо вам да не користите новине, већ чист папир, како бисте избегли пресликавање новина на тело, као и да кожа упије олово.
Како деци скинути температуру?
Претходне методе како скинути температуру могу се користити и код скидања температуре и код деце. Најпре, најбитније је да не паничите. Сваки родитељ је уплашен кад год је дете прехлађено или има неки вирус, али то није разлог за панику, уколико температура не прелази 38,5 степени.
Такође, узмите у обзир да је телесна температура другачија ако се мери испод пазуха, а другачија ако се мери ректално. Ректално мерење показује температуру вишу за 0,5 степени у односу на мерење испод пазуха.
Немојте утоплити дете уколико има повишену тесну температуру, то уопште неће помоћи, већ ћете тако још више погоршати ситуацију. Битно је да га расхладите хладним облогама и хидрирате чајем или топлом супицом.
Од велике помоћи се показала терапија лековима и код деце и код одраслих. Користите наизменично бруфен, па након тога парацетамол на свака четири сата. Ова два лека ће помоћи при спуштању температуре, терајући тело на презнојавање. Избегавајте андол, аспирин и остале салицилате зато што они могу проузроковати опасне компликације код деце.
Како скинути температуру беби?
Бебама морате са нарочитом пажњом скидати температуру. Попрскајте их млаком водом по цијелом телу и сачкајте нека се вода осуши без покривања бебе.
Вашој беби ће тада бити посебно непријатно да се тушира и то може бити шок за њен организам. Зато вам препоручујемо да натопите пелену или крпу млаком водом и њоме обмотате дете, тако ћете га расхладити.
Мерите беби температуру често, на сваких сат времена. Уколико приметите да се не спушта, већ напротив да расте, најбоље је да што пре одведете бебу код педијатра где ће јој бити пружена одговарајућа њега.
ГАСТРОЕНТЕРОЛОГ УПОЗОРАВА: Можете направити опасну грешку ако узимате пробиотик уз антибиотик
Ако поред кревета држите ЧАШУ СА ВОДОМ то НИЈЕ ДОБРО - Докторка објашњава ЗАШТО!
ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ: Ову ХРАНУ једете сваки дан, а не знате да УНИШТАВА МОЗАК!
Како скинути температуру у трудноћи?
Један од већих ризика по трудноћу и бебу јесте висока температура у трудноћи. Обичне прехладе које трају од 7 до 10 дана, неће наштетити беби. Ипак пратите температуру, уколико је виша од 38 степени онда је потребно спуштати је.
Плацента штити бебу од вируса, а ако имате бактеријску инфекцију доктор ће вам приписати одговарајући антибиотик који ће веома брзо спустити температуру.
Ако, пак, болујете од грипа, а то ћете препознати тако што грип наступа знатно брже од прехладе, потребно је да се што пре обратите свом лекару. Висока температура код трудница се најчешће лечи парацетамолом, који није опасан за плод. Ипак, пре употребе било ког лека посаветујте се са вашим изабраним доктором.
Најбоља превенцију од грипа уз природно дизање имунитета исхраном јесте и вакцинацијом која је потпуно безбедан метод како спустити температуру и за мајку и за бебу.
Повишена температура је сасвим нормални одговор организма и то је знак да је тело у стању да се самоодбрани. Но, треба бити пажљив када она пређе 38, 5 степени, или 38 степени код трудница. Тада је неопходно брзо спуштање, а уколико температура не прође после три дана обавезно се обратите свом лекару.