ВЕЧИТА ДИЛЕМА! Питате се КОЛИКО треба да траје један ТРЕНИНГ - ово је ЈЕДИНИ и прави одговор!
Да ли стварно морате да проводите по сат-два у теретани да би тренинг имао ефекта? Ево шта кажу стручњаци!
Док неки иду на кратке и брзинске тренинге пре или после посла, други се сатима зноје теретани. Колико дуго тренирате зависи од много тога, пре свега од ваших обавеза и распореда. Али, шта је боље за тело, колико треба да тренирате?
6 ситуација које просечан становник Србије не може да замисли без кафе - да ли ово важи и за вас?
ОТКРИЈ ТАЈНУ ЗДРАВОГ МРШАВЉЕЊА - Можеш јести СВЕ, али у ОВИМ количинама! Измери уз помоћ ШАКЕ!
- Превише често људи постављају циљеве на основу вредности других људи, а не сопствених. Ја својим клијентима стално говорим да не постоји оптимум, већ само оно што је оптимално за њих. Мислим да је боље да људи редовно тренирају три пута недељно по 40 минута, на пример, три тренинга која се уклапају у њихов живот, него да терају себе да свакодневно иду на тренинге које не воле и тиме себи стварају додатни стрес - каже лични тренер Шарло Де Картис.
Она истиче да поента тренинга није да вам ствара додатни стрес.
Према неким општим препорукама, одрасли стари између 19 и 64 године требало би да имају најмање 150 минута умерене аеробне активности (попут вожње бицикла или брзог хода) недељно. То значи три пута недељно по 50 минута или свакодневно по пола сата.
Међутим, то је минимум, а колико је потребно да ваш тренинг траје зависи од тога који вам је циљ.
СПАС У ПОСЛЕДЊИ ЧАС: Мучи вас ЦЕЛУЛИТ?! Ево како да га САКРИЈЕТЕ, помоћу ова три састојка!
ДИЈЕТА КОЈУ ЈЕ СМИСЛИО КАРДИОЛОГ: Ако се придржавате ОВИХ правила, можете да СМРШАТЕ чак 5 кила за 5 дана!
Када имате одређени циљ, у искушењу сте да дуже тренирате, али није увек најздравије да "гурате" своје тело до максимума. Одмор је јако важан за здравље, па ако игноришете потребу тела за одмором, на крају ћете бити превише исцрпљени.
- Иако је тренинг сјајан за ментално здравље, постоје докази да предуго вежбање, превише напоран или превише учестао тренинг, не само што отежава опоравак мишића, већ доприноси и хормонском дисбалансу, због чега се осећате уморно, гладни сте и под стресом више него пре почетка тренирања - прича тренер.
Лични тренер каже да је најбољи савет да слушате своје тело и своју интуицију и да тренирате како вама одговара.
- Некад ћете бити пуни енергије и једва чекати тренинг, другим данима ћете због посла, деце, обавеза, бити превише уморни за тренинг. Стално се пропагира да треба напорно да вежбате, али мислим да би заправо требало да промовишемо доследност и баланс, а не перфекционизам - истиче Шарлот.
На крају, дужина тренинга зависи од тога колико сте физички спремни, коју врсту вежбања радите и шта желите тиме да постигнете. Трудите се да имате најмање 150 минута физичке активности недељно и видите шта можете да урадите преко тога - и увек слушајте своје тело.