СРПКИЊЕ ЛУДЕ ЗА ОВОМ ДИЈЕТОМ: Пржи сало са стомака, а правила нису ПРЕРИГОРОЗНА - план изгледа ОВАКО
ФОДМАП дијета препоручује се онима који имају проблема с варењем, али се показала и као добар начин за постизање равног стомака.
ФОДМАП је акроним за ферментишуће олигосахариде, дисахариде, моносахариде и полиоле, који код појединих особа доводе до тегоба у варењу попут гасова, надимања и бола у стомаку.
Укратко, реч је о угљенохидратима кратког ланца који уколико се лоше пробаве ферментирају у доњем делу дебелог црева. Тај процес ферментације увлачи воду и производи угљен диоксид, водоник или метан гас, што изазива многе непријатне симптоме.
"ПЛАШИМ СЕ ИЗЛАСКА, ВЕЋ САМ У ДЕПРЕСИЈИ": Дејан Драгојевић отворио душу - психичко стање му је АЛАРМАНТНО (ВИДЕО)
ПУТИНОВА БИВША ЦВЕТА СА 20 ГОДИНА МЛАЂИМ ЧОВЕКОМ: Нестала из јавности чим се развела од Владимира, а данас овако изгледа
КОШТА МАЊЕ ОД 200 ДИНАРА: Наравите СМЕСУ која ЧИСТИ ЦРЕВА од ПАРАЗИТА, детоксикује, ПОДСТИЧЕ МРШАВЉЕЊЕ
Дијета сиромашна ФОДМАП компонентама је осмишљена тако да привремено смањи или у потпуности избаци храну која садржи шећере. Врло је рестриктивна, будући да се оне најчешће могу наћи у млечним производима, махунаркама и већини воћа и поврћа, тако да се не препоручује на дуже стазе, нити јој је циљ да се све "проблематичне" намирнице потпуно избаце.
Ево шта се крије иза почетних слова овог акронима.
Ферментисане – значи да су разложене (ферментисане) од стране бактерија у дебелом цреву.
Олигосахариди – олиго значи неколико, а сахариди су шећери, ови молекули су направљени од индивидуалних шећера спојених у један ланац.
Дисахараиди – ди значи два. То су шећери изграђени од два молекула.
Моносахариди – моно значи један, односи се на шећере са само једном молекулом шећера.
Коме је намењена ФОДМАП дијета?
Примарно се користи за ублажавање симптома повезаних са лошом пробавом, али је веома делотворан алат и за нека друга стања. Може бити од велике користи свима који пате од: иритабилног синдрома црева, осталих облика функционалних гастроинтестиналних поремећаја, увећаног раста цревних бактерија, одређених аутоимуних стања и болести као што су (потенцијално) реуматоидни артритис, мултипла склероза или екцем, фибромијалгије или осталих проблема са здрављем за које знате да их узрокује одређена храна, код учесталих мигрена за које сте приметили како их узрокују одређене намирнице и код оних који су нетолерантни на хистамин.
Овакав начин исхране је веома рестриктиван и зато не сме бити дугорочан, три недеље је оптималан период држања ове дијете. То значи да у једном тренутку морате поновно да уведете те намирнице у исхрану и зато ова дијета никако не сме бити трајно решење. Ипак идеја о ограничавању свих ФОДМАП намирница одједном треба да има далеко већи ефекат него ограничавање само једне намирнице. Ако се одједном одрекнете свих намирница које садрже ове супстанце својим цревима дајете прилику да исправе сваку неравнотежу и дајте времена стомаку и целом пробавном тракту да зацели.
Да ли је потребна стручна помоћ?
ФОДМАП начин исхране је прилично комплексан и људима може бити прилично проблематично да прате све савете и смернице. Управо из тог разлога било би добро да потражите помоћ стручног нутриционисте који ће вам дати јасне смернице шта треба да радите.
Пре него што се одлучите на ову дијету, обавезно се посаветујте са вашим лекаром који ће вам дати јасне смернице, обавити одређене тестове и налазе да бисте били сигурни како је ваш организам спреман за ову авантуру. Исто тако уколико се премишљате и нисте сигурни како да кренете, један од главних мотива треба да вам буде чињеница како ћете се након одрађених три или осам недеља дијете осећати боље него икад, нећете имати никакаве проблеме са пробавом, бићете енергичнији и боље расположени тако да се труд сигурно исплати.
Три фазе дијете
Дијета се састоји из три фазе. Прва је фаза елиминације, у којој је потребно да избаците све ФОДМАП намирнице из своје исхране. Након три до осам недеља почињете да их враћате, уводећи по једну група на свака три дана и у тој фази пратите реакције свог организма како бисте препознали оне које вам заправо сметају и у којим количинама. У трећој фази, када су идентификовани окидачи који доводе до тегоба, прави се индивидуални план исхране.
Како је спектар намирница са високим учешћем ФОДМАП прилично широк, током елиминације је неопходна стручна помоћ како не би дошло до дефицита неких нутријената.
Намирнице које можете јести
Поврће - Алфалфа клице, бамбус, клице пасуља, цвекла, паприке, броколи, прокељ, мускатна тиква, шаргарепа, кукуруз, целер, влашац, краставац, чили папричица, патлиџан, ендивија, коморач, ђумбир, махуне, грашак, кељ, зелена салата, празилук, маслине, бундева, пастрнак, бели кромпир, морске алге, радич, спанаћ, љутика, слатки кромпир, парадајз, тиквице.
Воће - Авокадо, банане, боровнице, диња, бруснице, вишње, грејпфрут, грожђе, киви, лимун, лимета, личи, мандарине, наранџе, нар, малине, рабарбара, јагоде, тамаринд, папаја.
Протеини - Јунетина, пилетина, леблебија, сочиво, риба, јаја, јагњетина, свињетина, морски плодови, тофу, ћуретина, темпех.
Орашасти плодови - Бадеми, кестење, chia, макадамија, путер од орашастих плодова, кикирки, индијски ораси, пињоли, семенке бундеве, сусам, семенке сунцокрета, ораси.
Млечни производи - Чедар, швајцарски сиреви, пармезан, брие, фета, крем сиреви, моцарела, млеко без лактозе, грчки јогурт, слатка павлака, путер, кефир.
Алтернативе за млечне производе - Кокосово млеко, рижино млеко, бадемово млеко, сојино млеко.
Житарице - Овас, овсене пахуљице, киноа, рижа, хлеб без глутена, хељда, кокице, палента.
Пића - Кафа и чај без млека, сок од наранџе, мале количине вина, џина, вотке и вискија.
Додаци - Сенф, рибљи сос, соја сос, сос од острига, вустер сос, слатко-кисели умак, мајонез, балзамични оцат, васаби, рижино и винско сирће.
Слаткиши и заслађивачи - Јаворов сируп, шећер, стевија, тамна чоколада, сорбе, сладолед.
Уља и зачини - Кад су у питању ове намирнице готово све стандардне опције зачина, зачинских биљака и уља за кување су допуштене и ту не треба да превише пазите.
Намирнице за избегавање
Воће – јабуке, кајсије, авокадо, презреле банане, малине, купине, урме, трешње, смокве, тајландски лонган, личи, манго, азијску крушку, нектарине, брескве, крушке, јапанску јабуку, брескве, шљиве, тамарило, концентроване воћне сокове, суво воће и вештачке воћне сокове;
Поврће – лубеницу, артичоку, шпарглу, броколи, кељ, кељ пупчар, купус, целер, коморач, бели лук, празилук, печурке, црни лук, бундеву, грашак, бундеву, љутику;
Млечни производи – маслац, кајмак, кравље млеко, крем сир, пудинг, козје млеко, лактозу, сладолед, маргарин, овчије млеко, шербет, млад сир, кисело млеко, згуснуто млеко, јогурт;
Махунарке – пребранац, леблебију, пасуљ, сочиво и соју;
Житарице – раж, спелту и пшеницу;
Орашасти плодови – бадем, индијски орах и пистаће;
Заслађивачи – фруктозу, концентрован кукурузни сируп, мед, изомалт, малтитол, манитол, сорбитол, ксилитол и меласу;
Алкохол – трум, вино са са ниским гликемичким индексом и лепљиво вино;
Зачини – чај од камилице, цикорију, какао прах, маслачак, чај од коморача, инстант кафу и инулин.