ЖВАКЕ помажу у СКИДАЊУ КИЛОГРАМА, меморији, СМАЊУЈУ ГОРУШИЦУ и то није све!
Жвакаће гуме и те како могу да утичу на наше тело
Иако се превасходно везује за млађе генерације, навика да се жваћу жвакаће гуме датира још из периода од пре 5.000 година.
Људи су тада жвакали комаде катрана од брезове коре. Имала је антисептичко својство и друга лековита дејства, пише Brightside.
ПЕТ НАЈВЕЋИХ НЕПРИЈАТЕЉА ЛЕПИХ ГРУДИ: Ако желите САВРШЕН деколте и груди, ВАЖНО је да ИСПРАВИТЕ ове грешке!
ГИНЕКОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ: Постоји 5 ВРСТА вагиналног секрета, ево због којих ОДМАХ треба да се јавиш лекару!
Уколико сте мислили да су данашње жваке бескорисне, односно “само препуне шећера“, иако произвођачи кажу да су без, жвакаће гуме и те како могу да утичу на наше тело.
Но, осим свежег даха, постоји још пар добрих страна жвакања жвакаће гуме. Но, неопходно је нагласити да жвакање има доста и негативних страна, ми наводимо оне добре.
Побољшава меморију
Жвакање повећава пулс, проток крви и испоруку кисеоника у мозак. Једно од позитивних дејстава је когнитивни подстицај који доживљаваш: Побољшава будност, размишљање, доношење одлука и памћење. То, нажалост, не делује дугорочно већ само уколико жваку жваћете пре или током посебно захтевних задатака.
Помаже у губитку килограма
Након жвакања жвакаће гуме ујутро, људи мање осећају глад. Жвака је слатког укуса и садржи мало калорија, па би могла да вам помогне у смањењу грицкања током дана. Лоша страна тога јесте да репутација жваке као дијететског помагала може да направити контра дејство и да завара твој мозак да помисли да си гладна. Поготово ако је реч о жвакаћим гумама са ментом чији укус се боље слаже са нездравом храном него са воћем са којим ствара нежељен укус у устима.
Смањује желудачну киселину
Жвакање жваке, након оброка, може да смањи ниво киселине у једњаку. Проток пљувачке разређује и неутралише киселину након тешке хране, а то може да помогне у смањењу рефлукса киселине.
Утиче на мозак
Жвакање жваке је одлично у борби против стреса и за побољшање расположења. Смањује ниво кортизола, хормона стреса, а једноставан чин жвакања опушта већину људи, отклања анксиозност и умор, али и подиже расположење током дана. Међутим, стални притисак на вилицу повећава количину и учесталост мигрена и главобоља од напетости. У најгорем случају може да доведе до хроничних главобоља. Уколико већ имате предиспозицију за мигрене, избегавајте жвакаће гуме.