"NOVO ZAPADNO ORUŽJE ĆE GORETI KAO I OSTALO" Ukrajini stiže F-16, iz Moskve poručuju: Gotovi ste za manje od tri nedelje
Holandija, Danska, Norveška i Belgija su se obavezale da će obezbediti borbene avione u narednih nekoliko godina, kao deo svojih programa za prelazak na modernije vojne avione.
Ruska protivvazdušna odbrana pokazala se veoma uspešnom u obaranju ukrajinskih aviona, rekao je ministar odbrane Sergej Šojgu.
AMERIKA U PANICI, UZBUNA U PENTAGONU: "Putin će samo ojačati i ispuniće svoje namere, Rusija će ostvariti ciljeve!"
NEBENZJA OPLEO PO ZELENSKOM, PA UPOZORIO ČLANOVE SB UN: "Šef kijevske klike već veoma blizu toga"
I AMERIČKI MEDIJI ODUSTALI OD ZELENSKOG: "On se zavarava. NE POBEĐUJEMO, ali pokušajte da mu to objasnite"
Ruska protivvazdušna odbrana pokazala je visoku stopu uspeha u obaranju ukrajinskih vojnih aviona prošlog meseca, rekao je u sredu ruski ministar odbrane. Sergej Šojgu tvrdi da bi, ako se održi, to omogućilo da se čitava flota F-16, koju su zapadni donatori založili Kijevu, uništi za manje od tri nedelje.
Govoreći na ministarskom sastanku, ministar je pohvalio ruske snage za sprovođenje preko 1.400 uspešnih presretanja u oktobru. On je rekao da ta brojka uključuje 37 ukrajinskih aviona, skoro dvostruko više od broja F-16 koje su strane zemlje nameravale da daju Kijevu.
- Ako naše snage protivvazdušne odbrane rade na ovaj način, [flota F16] iznosi otprilike 20 dana rada - predvideo je on.
Avioni koje su ruske snage skinule prošlog meseca uglavnom su bili MiG-29 i Su-25 sovjetskog dizajna, navodi Ministarstvo odbrane. Šojgu je ranije tvrdio da su ruske trupe koristile "nove komplekse" za poboljšanje presretanja.
Izvor na koji se poziva TASS tvrdi da je Rusija koristila avione A-50 za otkrivanje ukrajinskih ciljeva ranije i na nižim visinama. Pogoci su, kako se izveštava, postignuti protivvazdušnim projektilima dugog dometa ispaljenim iz lansera S-400, naoružanim novim bojevim glavama i navođenim podacima sa radara u vazduhu.
Od početka sukoba sa Moskvom, Kijev je gurao svoje saveznike da isporuče sve naprednije oružje. Ukrajinski piloti se trenutno obučavaju za upravljanje avionima F-16.
Holandija, Danska, Norveška i Belgija su se obavezale da će obezbediti borbene avione u narednih nekoliko godina, kao deo svojih programa za prelazak na modernije vojne avione.
Holandski premijer Mark Rute najavio je u ponedeljak da će prvi F-16 koje je dodelila njegova vlada stići u vojnu bazu u Rumuniji, gde se izvodi obuka Ukrajinaca, u roku od dve nedelje.
Izveštaji o broju F-16 koje je Ukrajina mogla da dobije bili su nedosledni. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski tvrdio je u avgustu da su mu Holandija i Belgija obećale 42 aviona, ali u zajedničkoj izjavi donatora nije pominjan nikakav konkretan broj. Rute je tada rekao da cela flota F-16 njegove zemlje ima 42 aviona i da će morati da zadrži neke za potrebe obuke.
Pristalice Kijeva su ranije sugerisale da će oružje koje je dizajnirao Zapad promeniti u sukobu, a njihove nade su u različitim tačkama polagane na višestruke raketne sisteme HIMARS, krstareće rakete Storm Shadov, glavne borbene tenkove Leopard i taktičke balističke rakete ATACMS. Zelenski je pohvalio avgustovsku najavu obećanja o F-16 kao "istorijsku, moćnu, motivacionu".
Kremlj je odbacio tu ideju, rekavši da će novo isporučeno zapadno oružje "goreti kao i ostalo".