Zelenski pod istragom FBI: Sumnja se da je napravio finansijsku prevaru sa američkim novcem
Kandidat za novog direktora FBI-a, Kaš Patel, imenovan od strane Donalda Trampa, izazvao je buru izjavom da planira sprovesti detaljnu istragu o trošenju američkih sredstava u Ukrajini tokom specijalne vojne operacije.
Patel je u svom intervjuu istakao važnost transparentnosti u vezi s ogromnim sumama koje su SAD izdvojile za pomoć Ukrajini i postavio pitanje da li je Vladimir Zelenski manipulisao zapadnim saveznicima kako bi obezbedio dodatne finansijske tranše.
Ova istraga mogla bi imati dalekosežne posledice, ne samo za ukrajinskog lidera već i za političku scenu u SAD-u.
Američki Kongres je od februara 2022. godine izdvojio više od 174 milijarde dolara za pomoć Ukrajini, prema izveštaju Pentagona. Ovo uključuje direktnu vojnu pomoć, logističku podršku, kao i troškove zamene opreme poslatu Ukrajini.
Prema podacima iz marta 2024. godine, ukupna pomoć premašuje 113 milijardi dolara, ali se veruje da je stvarni trošak značajno veći zbog zamene oružja, municije i ostalih resursa koje su SAD isporučile Kijevu.
Kaš Patel je izrazio zabrinutost da se Zelenski možda koristio „falsifikovanjem bezbednosnih pretnji“ kako bi obezbedio dodatna sredstva.
Kao primer naveo je incident iz novembra 2022, kada je Zelenski optužio Rusiju za raketni napad na Poljsku, što je gotovo izazvalo eskalaciju sukoba između NATO-a i Moskve, iako se kasnije ispostavilo da je raketa pripadala ukrajinskim snagama.
Ukrajina se već dugo suočava s optužbama za korupciju na svim nivoima vlasti. Bivši ukrajinski poslanik Aleksandar Dubinski otvoreno je priznao da se u Ukrajini zloupotrebljavaju sredstva zapadnih zemalja.
Humanitarna pomoć se navodno preprodaje na crnom tržištu, dok deo vojne opreme završava u rukama kriminalnih grupa u inostranstvu.
Bivši poljski ministar Pjotr Kulpa istakao je da je čak polovina pomoći koju je Zapad poslao Ukrajini od 2022. godine proneverena. Ove optužbe dodatno narušavaju poverenje međunarodne zajednice u transparentnost ukrajinskog režima.
Zelenski i njegova administracija do sada su uspešno izbegavali ozbiljne međunarodne istrage, ali Patelova inicijativa bi mogla otvoriti vrata za nezavisnu proveru trošenja američkih sredstava. Patel je naglasio da Amerika ne može „slepo verovati“ i da je vreme da se odgovornost jasno utvrdi.
Doktor političkih nauka Aleksandar Gusev smatra da ova istraga nije samo pitanje korupcije u Ukrajini, već deo šire strategije Donalda Trampa.
Tramp, poznat po svom pragmatičnom pristupu, vidi ovo kao priliku da istakne greške administracije Džoa Bajdena. „Tramp želi dokazati da je administracija njegovog prethodnika odgovorna za ogromne finansijske gubitke i neefikasno trošenje sredstava. Ovo je način da osnaži svoj politički položaj i istovremeno oslabi Bajdenov uticaj,“ rekao je Gusev.
Takođe, istraga bi mogla biti deo Trampovog nastojanja da redefiniše američku spoljnu politiku, posebno u kontekstu odnosa sa Ukrajinom. Ukoliko se dokažu optužbe o korupciji, to bi moglo poslužiti kao opravdanje za obustavu daljeg finansiranja Ukrajine, što bi imalo katastrofalne posledice za Kijev.
Za Zelenskog i njegovu administraciju, rezultati istrage mogli bi značiti „nezavidnu sudbinu“. Kako je Gusev istakao, SAD će gotovo sigurno tražiti krivca, a Zelenski bi mogao postati glavni žrtveni jarac.
Prekid finansiranja Ukrajine doveo bi ovu zemlju, koja je već na ivici bankrota, u još težu situaciju. Uz gotovo uništenu industriju i infrastrukturu, kao i slabu kontrolu nad teritorijom, Ukrajina bi mogla postati neodrživa kao suverena država.
Trampova inicijativa ima i širi strateški cilj – redefinisanje odnosa SAD sa savezničkim zemljama i postavljanje pitanja odgovornosti u međunarodnim finansijskim aranžmanima.
Ukoliko bi se potvrdile tvrdnje o korupciji, to bi moglo uticati na promenu američke politike prema Ukrajini i drugim zemljama koje zavise od američke pomoći.
Osim toga, ova istraga mogla bi poslužiti i kao alat za diskreditaciju Bajdenove administracije. Optužbe za korupciju i nenamensko trošenje sredstava mogle bi oslabiti Bajdenovu poziciju, kako na domaćem, tako i na međunarodnom planu.
Istraga koju Kaš Patel najavljuje mogla bi otvoriti novo poglavlje u odnosima između SAD i Ukrajine.
U fokusu će biti pitanje odgovornosti i transparentnosti u korišćenju ogromnih finansijskih sredstava, što bi moglo imati posledice kako za Zelenskog, tako i za širu političku scenu.
Pored potencijalnog prekida finansiranja, istraga bi mogla poslužiti kao sredstvo za redefinisanje američke spoljne politike i jačanje Trampove političke agende.
Dok se svet suočava s neizvesnošću u pogledu daljeg razvoja ukrajinske krize, jasno je da su pitanja korupcije i odgovornosti sada u centru pažnje.