Pljuštale kazne zbog rasipanja vode: Zalivaju se bašte, peru ulice, neki imaju bazene! Moguća i blok tarifa
Prema rečima Gorana Vesića, juče je na terenu bilo 30 ekipa i kažnjena su 23 korisnika zbog nenamenskog trošenja vode.
Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je jutros da je vodosistem u Beogradu stabilan, da su svi rezervoari očuvani i da nigde nisu potpuno ispažnjeni.
SAOBRAĆAJKA KOD ISKLJUČENJA ZA KONJARNIK: Saobraćaj usporen u smeru ka Novom Beogradu
On je zahvalio radnicima JKP Beogradski vodovod i kanalizacija koji su, kako je naveo, uspeli u ovakvim uslovima da održe vodosistem.
- I dalje su ekstremno visoke temperature i prava su elementarna nepogoda. Grad se prilagođava da funkcioniše kao i u svakoj elementarnoj nepogodi. Mi smo se za ovo pripremili jer su visoke temperature bile najavljene. Havarije se dešavaju na drugim sistemima i jasno je da su ti sistemi vrlo kritični - rekao je Vesić za Studio B.
- Mi proizvodimo 6.600 litara vode u sekundi, što je mnogo više od projektovanog kapaciteta koji je oko 6.000 litara - naveo je Vesić i dodao da se proizvodi oko deset procenata više nego što je projektovana fabrika Makiš.
- Kada završimo rekonstrukciju jezera sledeće godine imaćemo novih 1.000 litara i ubrzano ulazimo u projektovanje fabrike za preradu pijaće vode Makiš tri, koja bi trebalo da donese novih 5.000 litara u sekundi, čime bismo Beograd obezbedili vodom u narednih dvadeset do trideset godina - istakao je Vesić.
Prema njegovim rečima, juče je na terenu bilo 30 ekipa i kažnjena su 23 korisnika zbog nenamenskog trošenja vode.
- Zalivaju se bašte, peru ulice, neki imaju svoje bazene, a potom neko nema dovoljan pritisak ili nema vodu. Najviše inspekcije je u podavalskim selima, Grockoj, Barajevu, Obrenovcu. Jutros sam u vodovodu imao operativni sastanak i danas ćemo hitno poslati cisternu u Vrčin, a pomažemo koliko možemo gročanskom vodovodu da se izbori sa ovom situacijom. Suštinski, pravo rešenje za Vrčin će biti kada u martu sledeće godine priklučimo Vrčin i Grocku na regionalni vodovod Makiš - Mladenovac - rekao je Vesić.
U međuvremenu radi se, kaže, i vodovod u Ritopeku, koji će u novembru biti završen i najveći deo Ritopeka će biti priključen na gradsku vodu.
- Tako da građani Vrčina sledeće godine neće imati ovakve probleme jer će biti priključeni na gradski vodovod - pojasnio je Vesić.
Kako je rekao, osim kažnjavanja moramo da nađemo rešenje za to da ne mogu da se zalivaju bašte i da se troše enormne količine vode, te se razmišlja o uvođenju blok tarifa.
- Mislim da smo špic prošli, uspeli smo da sačuvamo stabilnost našeg sistema i većina građana u svakom trenutku ima vodu - naveo je zamenik gradonačelnika.
Bilo je, kako kaže, i nekoliko incidentnih situacija, bio je problem sa mladenovačkim vodovodom, a te situacije se rešavaju na terenu.
- Molim građane za strpljenje i kada budemo uradili Makiš tri i nastavili sa širenjem vodovodne mreže većina građana Beograda više neće imati ovakve probleme, ali ćemo naći rešenje kao što je i u mnogim evropskim zemljama da se zna koliko se troši vode po čoveku, kolika je uobičajena potrošnja, a za zalivanje i druge stvari plaćaće se voda skuplje - zaključio je Vesić.