NIJE GREŠKA MAJSTORA: Gospodska ulica u Zemunu planski osmišljena kao REKA SA OBALOM
Ovim projektom Gospodska ulica se približava duhu vremena u kome živimo
Gosopodska ulica u Zemunu planski je popločana granitnim kamenom i kamenim kockama, tako da pešačka zona izgleda kao reka sa obalom – objasnio je Milutin Foilić, glavni gradski arhitekta, povodom utiska građana da su majstori omanuli u poslu i da nisu pravilno, geometrijski uredili korzo.
NA NOVOM GROBLJU LEŽI PRVA ŽRTVA PRVOG SVETSKOG RATA: Šokiraće vas UZROK SMRTI (FOTO)
Folić je objasnio da se ovim projektom ulica približava duhu vremena u kome živimo, a daje poseban kontekst starom jezgru Zemuna i njegovom povezivanju sa Dunavom.
- Prolaznik koji razgleda izloge ne kreće sa istom brzinom kao užurbani pešak koji ide sredinom ulice – priča Folić.
U tom kontekstu kamene ploče najvećeg formata, postavljene su u srednjoj zoni ulice gde je najveći intenzitet pešačkog kretanja, dok se ka zgradama kamen usitnjava.
Prema Folićevim rečima, Gospodska ulica urađena je u savremenom duhu po ugledu na centralnoevropske prestonice, poput Beča i Ljubljane. A za ovakav izgled zemunskog korzoa zaslužan je kao savetnik bečki profesor Boris Podreka.
SINIŠA MALI: Ove godine realizacija projekata vrednih pola milijarde evra! (FOTO)
Za popločavanje je korišćen kamen granit, jer on kao materijal predstavlja najlepše, najtrajnije i najduže staze ekonomski najisplativije rešenje, što se pokazalo na primeru Knez Mihailove.
Žitelji Zemuna na društvenim mrežama protestovali su i zbog toga što granitne ploče nisu pravilno geometrijiski ukopljene. Svaki red odstupa za po dva centimetra.
- Minimalnim smicanjem kamnih ploča postiže se ukrućenje, čime se smanjuje mogućnost lomljenja, habanja i pucanja. Blago pomerene ploče, koje su u sivoj boji, daju prirodni izgled, reinterpretirajući površinu Dunava kroz popločanje. Upravo tim smicanjem se dobija utisak „treperenja“ prilikom šetnje – zaključuje Folić.