Recite "NE“ vršnjačkom nasilju!
Kao odgovorno društvo moramo preduzeti sve preventivne mere kako bi se nasilje među decom sprečilo
Vršnjačko nasilje je postala naša ružna svakodnevnica. Krenulo je stihijski, ali je danas poprima sve šire razmere. Može biti verbalno, fizičko, virtuelno i seksualno. Najčešće se dešava u školama, i to u sve mlađem uzrastu. Đačko doba se oduvek smatralo najlepšim periodom u životu čoveka, ali poslednjih godina pojavom vršnjačkog nasilja, gubi epitet lepog.
SAČUVAJTE DECU: Evo šta je najčešći UZROK vršnjačkog nasilja!
Problem vršnjačkog nasilja postaje vidljiv javnosti tek pošto se desi i ako žrtva nasilja ima dovoljno hrabrosti i podrške da ga prijavi. Kao odgovorno društvo moramo preduzeti sve preventivne mere kako bi se nasilje među decom sprečilo. Izuzetno je važno da se podrže sve aktivnosti usmerene na edukaciju i prevenciju zlostavljanja među maloletnicima i da se pronađe način i strategija da se deca zaštite.
Gradska opština Zemun promoviše i inicira brojne radionice, programe i projekte edukativno-preventivnog karaktera za unapređenje kvaliteta života mladih, podizanje svesti kod mladih o obrascima dobrog i lošeg ponašanja, unapređenje saradnje sa relevantnim ustanovama.
S tim u vezi, u proteklom periodu Gradska opština Zemun je u saradnji sa Gradskim centrom za socijalni rad – Odeljenje Zemun, Kancelariojom za prijem građana i Kancelarijom za pravnu pomoć Gradske opštine Zemun, Policijskom stanicom Zemun, tužilaštvom, obrazovnim ustanovama na teritoriji opštine, kao i udruženjima koja se bave zaštitom ljudskih prava, podržala i organizovala:
- Okrugli sto posvećen primeni novog zakona u cilju sprečavanja nasilja u porodici i unapređenje međusektorske saradnje svih relevantnih sistema na teritoriji Gradske opštine Zemun , 09. juna 2017. godine.
- Okrugli sto "Nasilje, put ka samohranom roditeljstvu", 25. novembra 2016. godine. povodom Međunarodnog dana nasilja nad ženama, u organizaciji udruženja "Samohrane majke".
- Radni sastanak u vezi sa brigom o deci i mladima, 10. decembra 2015. godine, sa predstavnicima Centra za socijalni rad - Odeljenje Zemun i Policijskom stanicom Zemun.
Prema podacima Gradskog centra za socijalni rad, na teritoriji opštine Zemun se dešava veliki broj nasilja u porodici, što nesumljivo dovodi do pogrešnog modela ponašanja dece.
Kancelarija za mlade Gradske opštine Zemun, preko projekta udruženja građana "Teatar Zemun" a uz podršku Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije – Policijske stanice Zemun, organizovaće pozorišne predstave edukativnog karaktera sa ciljem prevencije vršnjačkog nasilja za učenike svih 17 osnovnih škola, u periodu od septembra do decembra 2017. godine.
Autorska predstava pod nazivom "Onaj ko se lema drugare nema" za decu uzrasta od 6-11 godina je zabavno muzičkog tipa, edukativnog karaktera. Priča o vršnjačkom nasilju je većim delom orijentisana i angažovana na borbu protiv nasilja – kompleksan i rastući problem koji je prisutan u skoro svim sferama društvenog/javnog života kod dece i mladih ljudi, a često je prisutan i u svakodnevnom porodičnom životu.
Takvo ponašanje je velikim delom uzrokovano medijskom strukturom programa koje koriste i gledaju, a koji utiče na svest dece i podstiče njihovu agresiju, kao što su filmovi, video igre i sl. Pripadnici policijske stanice Zemun biće prisutni u svakoj školi za vreme ove predstave, podeliće deci materijale u obliku rasporeda časova, sa smernicama kako da se izbore u svim onim situacijama u kojima su suočeni sa vršnjačkim nasiljem i biće spremni na razgovor sa svakim učenikom koji bude imao pitanje za njih.
U predstavi igraju: Ivan Mihailović, Miljana Gavrilović,Stojan Đorđević, Aleksandar Vučković i Mateja Popović.
Komponovanje i snimanje muzike: Pavle Nikolić
Scenografija i rekviziti: Filip Bošković i Dimitrije Popović
Kostim: Srđan Perić