AKO PRAVITE SVADBU ODVOJITE VIKEND I 4.000 EVRA: Cene restorana otišle u nebo, do zime je sve popunjeno
Prostor za proslave u Beogradu i čitavoj Srbiji na većini mesta zakupljen je do oktobra, iako se još uvek ne zna da li će korona mere ponovo biti uvedene.
Prema rečima vlasnika lokala, svadbe su zakazane čak i tokom zime, termini ponedeljkom i utorkom su puni, dok je cena prostora znatno poskupela.
Zakup, hrana, piće, muzika i dnevnice za konobare koštaju u proseku 30 odsto više, pa tako u restoranima gde je cena stolice bila 25 evra, ona sada košta 30 i više evra, kažu vlasnici.
Šta je PUTNIČKA DIJAREJA i kako da je izbegnete? Doktorka objašnjava šta morate da uradite, posebno ako PUTUJETE SA DECOM!
PAKLENI DANI PRED NAMA - AFRIČKA VRELINA: Nižu se visoke temperature i ne odustaju - stručnjaci poslali VAŽNO upozorenje
PONOVO SE ČUJE SRPSKA TRUBA NAKON GODINU DANA PAUZE: Počeo sabor trubača u Guči, zaigralo se užičko kolo
Marko Jeftanović je jedan od onih koji je posle više otkazivanja uspeo da napravi svadbu, uz mnogo odstupanja od onoga što je prvobitno želeo.
- Želelli smo veliku svadbu u subotu ili nedelju, kako se to i inače radi, ali nismo pronašli termin. Mi smo dva puta otkazivali i rešili smo da uzmemo šta nam se nudi. Napravili smo manju proslavu za 60 ljudi i to me koštalo 5.000 evra, što je više od onoga što sam planirao i mislim da su nas "odrali" jer znaju da nemamo izbora i da već dve godine čekamo. Najveći problem bili su konobari koji su trebali da služe samo piće, jer je od hrane bio švedski sto. Nije bilo onako kako smo zamislili, nismo našli termin za matičara pa smo se venčali samo u crkvi, ali bolje i tako nego nikako - kaže medijima Marko Jeftanović.
Od aprila u Srbiji samo na venčanje čekalo je više od 40.000 parova. Podaci za druge proslave kao što su rođendani, krštenja i punoletstva još nisu poznati.
- Mnogi su mislili da je rano za zakazivanje i čekali su da vide šta će biti sa korona merama. Ipak, oni su sada zakasnili, jer sve je već popunjeno. Nemoguće je da se nađe slobodan termin do oktobra, tada je mala pauza pa je zima opet zauzeta. Nikada nije bilo popunjeno celo leto i zima, jer to nije sezona svadbi, ali sada je upravo to slučaj - kaže vlasnik restorana iz Valjeva.
Kada gosti pozovu moraju najpre da se spreme na listu čekanja. Ako ne pristanu na to, teško da će u skorije vreme organizovati svadbu. Uz sve to, moraju da se spreme na poskupljenja do kojih je nedavno došlo.
- Prosečna svadba košta od 4.000 do 10.000 evra za oko 100 ljudi. Naravno, postoje velike razlike u tome šta ko odabere. Osnovni meni za proslave i svadbe više neće moći da se nađe za 25 evra po osobi, već će poskupeti na oko 30 evra. Hrana i piće koštali su 2.000 ili 2.400 evra za 100 ljudi, a sada koštaju 3.000, znači najmanje 600 evra više. I dnevnice za konobare su nikada veće prosto jer je jako teško naći ljude koji žele da služe na svadbama. Ipak izlazimo u susret tako što većina usluga može da plati posle same svadbe - otkiva Milomir Radisavljević iz Jagodine.
Kako kažu iz jednog beogradskog lokala, ugostitelji nude popust za sve koji se odluče da svadbu umesto vikedom, naprave radnim danom.
- Recimo, petkom imamo 20 odsto popusta. Zauzeti su nam ponedeljak, utorak i sreda do kraja oktobra, to je sada postalo kao vikend. Telefoni ne prestaju da zvone i stalno se traži termin više. I pre korone je bila gužva, a sada je karakteristično da svi navaljuju u istom periodu, dok se opet nismo zatvorii zbog mera i korone. Ipak, kaparu uzimamo samo za period do kraja avgusta, pošto ne znamo šta će posle biti - kažu iz beogradskog restorana.