BEOGRAD BI MOGAO DA UĐE U CRNU ZONU! Šta se to dešava u prestonici? Svakog dana po 10.000-20.000 zaraženih
Alarmantna situacija u Beogradu zbog trenutne situacije sa koronavirusom.
- U Beogradu svakog dana imamo između 10.000 i 20.000 zaraženih korona virusom - obelodanio je sinoć dr Predrag Kon, član Kriznog štaba za borbu protiv kovida-19 i poprilično zabrinuo građane prestonice.
POLICIJSKI ČAS BI SMANJIO BROJ NOVOOBOLELIH! Dr Kon otkrio koje NOVE MERE čekaju Srbiju
DR DARIJA OBJAVILA NEPOVOLJNE VESTI: Pojavilo se novo žarište korone, naložena hitna reakcija
KORONA PRESEK PO GRADOVIMA: Širom Srbije virus ruši rekorde, a jedan grad je opet postao MEGA ŽARIŠTE
Međutim, dr Kon u stvari nije otkrio ništa novo, već je samo jasno i glasno prokomentarisao aktuelne brojke. Naime, u Beogradu se već nedelju dana, na dnevnom nivou beleži više od 1.000 novozaraženih za 24 časa, a od početka epidemije stručnjaci su isticali da je realan broj pet do deset puta veći pošto ima mnogo asimptomatskih slučajeva.
Prema poslednjim podacima Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC), Srbija u poslednjih 14 dana ima oko 345 zaraženih korona virusom na 100.000 građana, a Beograd duplo više.
Naime, za poslednje dve nedelje u srpskoj prestonici smo imali 15.315 novoobolelih od kovida-19 što daje šokantnu brojku od 900,9 zaraženih na 100.000 građana.
Prema rangiranju ECDC, Srbija se trenutno nalazi u sedmoj korona zoni, tzv. popstar u kojoj su zemlje sa 300 do 500 zaraženih na 100.000 ljudi, dok je Beograd u pretposlednjoj sivoj zoni (500-1.000/100.000), a ako broj zaraženih nastavi da ovako vrtoglavo raste, srpska prestonica bi mogla da dogura i do maksimalne crne zone!
- To znači da je na svakoj zabavi sa preko 100 ljudi uz nekontrolisane kontakte, glasni govor ili pevanje verovatnoća da će doći do zaražavanja izrazito visoka - objasnio je dr Kon.
Kao glavni razlog što je korona eksplodirala u prestonici mnogi su označili kafiće i noćne klubove u kojima se ne poštuju epidemiološke mere, kao i sve veći broj tajnih privatnih žurki po kućama i stanovima, ali i na splavovima.
Ipak, kao mesta koja važe za potencijalne korona bombe figuriraju i javni gradski prevoz sa često prepunim autobusima, ali i prostorije firmi i preduzeća u kojima se ne poštuju sve zacrtane epidemiološke mere.
A da stvar postaje alarmantna svedoče i jučerašnje informacije da su ekipe Hitne pomoći zaražene Beograđane prevozile ili u bolnice na periferiji prestonice, u Mladenovac, ili u obližnje gradove Smederevo i Požarevac.