VODA KOJA UPRKOS LEPOTI KRIJE STRAŠNE TAJNE: Jeziva priča o jezeru Ćelije koje svake godine uzme "po neki život"
Prema toj priči, u koju neki meštani još uvek veruju, u vodi se može povremeno uočiti i krst sa vrha crkve
Misteriozne stvari vezuju se uz priče o jezeru Ćelije, nedaleko od Kruševca. Prvo, ova akumulacija, sa koje se više od 200 hiljada stanovnika Kruševca i okolnih mesta snabdeva zdravom pijaćom vodom, liči na zmaja.
VOŽNJA TROTINETOM SAMO AKO STE POLOŽILI TEST? Zabranjeni na trotoaru? Novi zakon donosi niz novina za ove dvotočkaše
NAJNOVIJI PODACI! Još 199 novoobolelih, preminulo jedno lice: Kada će se početi sa davanjem treće doze vakcine?
NA NJIH NIKO NE OBRAĆA PAŽNJU: Da li stvarno nemamo vremena za naše bake i deke? STATISTIKA ZABRINJAVAJUĆA
Površina mu je oko 598 kvadratnih kilometara, a najveća dubina jezera iznosi 41 metar. Sastoji se od tri basena: zlatarskog, vasićkog i vodozahvatnog. Na jezero se može stići iz dva pravca: Niša, odnosno Prokuplja – Blaca i Kruševca.
Međutim, uprkos lepoti Ćelija, postoji jeziva legenda od koje se ledi krv u žilama. Naime, u mestu Zlatari, gde je sedamdesetih godina prošlog veka zarad veštačkog jezera pregrađena reka Rasina, nalazilo se selo koje je prema pričama ovdašnjih meštana pola izmešteno, a pola potopljeno.
Ono što je još bizarnije jeste priča da je potopljeno i groblje, ali i crkva. Prema toj priči, u koju neki meštani još uvek veruju, u vodi se može povremeno uočiti i krst sa vrha crkve. Cela ova priča dobija još jeziviji prizvuk ako se doda i činjenica da jezero, koje liči na zmaja, gotovo svake godine "uzme po neki život".
Sa površine akumulacije se , takođe, svake godine izvadi na stotine tona raznoraznog otpada i netreterinaih slivova reka Rasine i Blatašnice. U Regionalnoj privrednoj komori Kruševca u protekla dva dana održana je Ekološka radionica ,,Mapiranje zainteresovanih strana I Plan komunikacije- iskustva Švedske, koja predstavlja jednu od niza aktivnosti u okviru krajnjeg cilja.
Zaštite jezera Ćelije, koje se sprovode kroz projekat podrška lokalnim samoupravama u Srbiji na putu pridruživanja EU. Predavači su bili eksperti iz Švedske, čija vlada sprovodi projekat.
Kako se čulo , planira se da 80 odsto lokalnih samouprava obuhvaćenih Regionalnim sistemom vodosnabdevanja bude uključeno u integralno upravljanje akumulacijom i da bar 70 odsto gradjana bude informisano o neohodnosti održivog korišćenja jezera. Očekuju se i odgovarajuće aktivnosti u opštinama Brus i Blace, odakle dve pritoke, Rasina i Blatašnica, primaju netretirane otpadne vode i ulivaju ih u akumulaciju jezera Ćelije.