Odgovor RTS-a na tekst "KAKAV SKANDAL NA RTS-u! U dečjoj emisiji pevali o ustaškoj kuni i hrvatskom Dubrovniku i Dalmaciji"
Emisija za decu "Plava ptica" u oktobru slavi deset godina svog postojanja, što je stavlja u poziciju najdugovečnijeg serijala u Redakciji dečjeg programa.
Nakon objavljenog teksta koji je objavljen pod naslovom KAKAV SKANDAL NA RTS-u! U dečjoj emisiji pevali o ustaškoj kuni i "hrvatskom Dubrovniku i Dalmaciji" (VIDEO) reagovala je odgovorna urednica redakcije dečijeg programa Nataša Drakulić čiji odgovor prenosimo u celosti, a povodom teksta o dečijoj pesmici o Hrvatskoj koja je emitovana u emisiji "Plava ptica" na RTS-u:
-Emisija za decu "Plava ptica" u oktobru slavi deset godina svog postojanja, što je stavlja u poziciju najdugovečnijeg serijala u Redakciji dečjeg programa. Ona je nastala po ideji i pod nadzorom slavnog Timotija Džona Bajforda i do sada je imala preko 270 premijernih epizoda. Od pre nekoliko godina u okviru serijala postoji rubrika koja se zove "geografski kutak". Ta rubrika je zamišljena kao originalni song... Tekstom se saopštavaju interesantne informacije o nekoj državi i to upravo one koje će biti zanimljive gledaocima (deci) i koje će navesti gledaoce da dalje istražuju o toj državi. Tako su naši gledaoci mogli da saznaju zašto su u Portugaliji torte i kolači žute boje, koja država ima najdužu reč, a koja najstrmiju ulicu, gde su se pojavili prvi vatrogasci, gde je izmišljena šivaća mašina, a gde penkalo, čokolada sa rižom, torpedo i kravata. Osim toga, kompozitor komponuje melodiju po muzičkim motivima države o kojoj je reč. Do sada je Plava ptica obišla 74 države. U ovom, poslednjem periodu preovladavaju države iz regiona, pa je tako nedavno ekipa pevala o Sloveniji, Crnoj gori, pre dve nedelje o Srbiji, a sada je na red došla i Hrvatska. U narednim epizodama slede songovi o Bosni, Albaniji, Makedoniji i drugim državama. Plan je da nakon sledeće sezone serijala izađe CD pod nazivom „Plava ptica na putu oko sveta“ sa svim songovima uz osmišljenu društvenu igru - istakla je Drakulić i dodala:
-Nakon što smo predstavljali velike i male države sveta, pevali o različitostima i sličnostima, prilagođeni predviđenoj ciljnoj grupi, ne smatramo da ima ičeg skandaloznog u predstavljanju još jedne države sveta, bez ikakve namere prekrajanja istorije, jer je svaki politički kontekst u ovom smislu maliciozan i tendenciozan, a bez pokrića.
Prenosimo u celosti i tekst dečije pesmice o Hrvatskoj koja je emitovana u emisiji "Plava ptica" na RTS-u:
U susedstvu našem stoji,
Na bumerang ona liči.
Lepotama i plažama
Svaki se baš Hrvat diči.
Zlatni rat je plaža čudna,
Menja oblik tokom dana,
A u Splitu palata je
Cara (rimskog) Dioklecijana.
Dalmatinske klape slušaš,
Kunom plaćaš tamo sve,
I čudiš se što za svašta
Dalmatinci kažu „ajme“.
REF.
Zagreb im je glavni grad,
Tu su Split, i Trogir, Pula,
Za Dubrovnik velelepni
Sva su pokoljenja čula.
Ostrva je tamo mnogo,
Hvar, Korčula, Krk i Brač,
I još mnogo divnih plaža
Istina je – nije trač.
Izumi su tamo brojni:
Čokolada s rižom baš,
I torpedo, i penkalo...
Za kravatu valjda znaš.
Najmanji na svetu jeste
Gradić Hum u divnoj Istri,
A orgulje te u Zadru
Talasi sviraju bistri.
REF.
Zagreb im je grad glavni,
Tu su Split, i Umag, Pula,
Za Dubrovnik velelepni
Sva su pokoljenja čula.
DRUGI REFREN:
Hrvatska je zamlja mala,
Pesma o njoj – pastorala,
Jadranska je obala
Prelepa – to nije šala.
Izjavu povodom gorepomenutog teksta dao je i glavni i odgovorni urednik Kulturno-umetničkog programa RTS-a Vladimir Kecmanović, koju prenosimo u celosti:
- Moram da priznam kako u kontekstu - ne samo Jasenovca nego i Oluje, zbog koje niko od bitnih aktera tog etničkog čišćenja biblijskih razmera nije odgovarao, kao i u kontekstu masovne antisrpske histerije koja na teritoriji pod kontrolom hrvatske vlade i danas caruje - prema songovima o Hrvatskoj, eufemistički rečeno, ne gajim simpatije. Međutim, RTS nije moja privatna televizija, kao što nije ni privatna televizija odgovorne urednice dečijeg programa Nataše Drakulić. Jasno je da bi izbacivanje Hrvatske sa spiska ostalih država iz okruženja bila politička odluka na koju, ma koliko bi mi bila simpatična, Nataša Drakulić nema pravo. Pitanje da li je Hrvatsku trebalo priznati, posebno u njenim trenutnim granicama, valjalo je, dakle, uputiti onima koji su je priznali. A ukoliko postoji osoba koju je neprimereno optuživati za podilaženje "Lijepoj njihovoj", onda je to upravo Nataša, autorka filma Dara iz Jasenovca. U pomen žrtvama hrvatskog genocidnog projekta ona ne samo da je ugradila svoj umetnički kredibilitet nego je, izloživši se gnevu poštovalaca ustaškog kulta, i rizikovala život - izjavio je Kecmanović.