Svi se opraštaju istim rečima! Evo šta povezuje sve samoubice u Srbiji (FOTO)
Sve samoubice u Srbiji imaju nešto zajedničko, a društvo je, na neki način, saučesnik
Proleće je godišnje doba kada je povećan broj onih koji dižu ruke na sebe, te je i u psihijatrijskom kalendaru ono označeno kao doba sa povećanim brojem samoubistava. Razvojem tehnologija i društvenih mreža, ona se mogu i sprečiti, s obzirom na to da većina samoubica pre nego što sebi oduzme život, putem njih upućuje poruke koje mogu da ukazuju na tragediju. Svi ljudi u Srbiji koji su izvršili samoubistvo u poslednjih nekoliko godina imaju nešto zajedničko, a ta veza koja ih spaja je jeziva.
ZBOG ČEGA SE UBILA MAJKA DVOJE DECE? Muž je maltretirao, ali to nije ONO NAJGORE
Naime sve samoubice ostavljaju poruke na Fejsbuku ili ih šalju SMS-om, a u njima nesvesno dozivaju pomoć, kao da traže da neko obrati pažnju na njih, kao da traže spas, pomoć, zagrljaj, utehu, lepu reč.
Da je upravo na te poruke neko obratio pažnju možda bi Marija Paunović (31) iz Paraćina, koja se uoči Vaskrsa ubila skokom sa sedmog sprata, i dalje bila pored svoje dvoje dece. Ona je danima pre nego što je skočila u smrt na svom Fejsbuk profilu ostavljala potresne statuse, koji su posledica razvoda i gubitka starateljstva.
Marija se, da podsetimo, ubila u subotu. Skočila je sa sedmog sprata zgrade u Paraćinu koju čisti. Njen otac tvrdi da se ubila jer ju je bivši suprug maltertirao i psihički i fizički, a nakon razvoda joj uzeo decu, što ona nije mogla da podnese.
Pre tačno godinu dana tragediju je SMS porukom najavila i devočica Marija Belčić (13) iz Negotina, koja je skočila sa silosa visokog 30 metara. Dan pred tragediju ona je svom dečku Stefanu poslala SMS poruku:
– Samo želim da ti se zahvalim za sve, što si bio tu kad niko drugi nije, kad nisi otišao kad su svi drugi otišli, i ti si, Boga mi, imao 100 prilika da odeš, ali nisi. I da znaš da ćeš zauvek da budeš moj iako ne budemo zajedno, i dalje ćeš biti moj. Neka druga će te možda imati u zagrljaju, ali ja ću te imati u srcu zauvek. Najbolji si, a ujedno meni i najlepši iako ti govoriš da nisi, a jesi, najsavršenije biće, nešto si najlepše što mi se desilo u životu. I ne mislim da te iko voleo ili da će da te voli ovoliko koliko te ja volim. Prosto ne znam ni ja, obožavam te, obožavam kad sam s tobom i kad me zagrliš onako kako samo ti umeš, tvoji zagrljaji i poljupci su nezamenljivi. I tako, samo sam imala neku potrebu da ti napišem to, ne znam šta mi je. Ljubavi jedina volim te najnajnajnajviše u celom univerzumu – napisala je Marija.
Nekoliko meseci pre nego što se ubila, ona je i na Fejsbuku objavila status: “Live fast, die young…” (Živi brzo, umri mlad!) sa kojim kao da je najavila tragediju.
Ne odlaze samo žene na ovaj načiin. Mladić Vedad Baltić (20) iz Travnika ubio se u januaru ove godine, takođe, skokom iz stana stambene zgrade, a pre nego što je to učinio, na Fejsbuku je postavio fotografiju s opisom da oni koji vole odlaze bez poslednje poruke.
ZNAK KOJI MOŽE DA UKAŽE NA SAMOUBISTVO JE AKO OSOBA POKLANJA STVARI KOJE SU JOJ BILE ZNAČAJNE
Stručnjaci objašnjavaju da potencijalne samoubice mogu da se prepoznaju i da su upravo poruke te koje na to mogu da ukažu, i da ujedno budu i spas.
Profesorka Slavica Đukić Dejanović, neuropsihijatar i ministarka bez portfelja, kaže da su poruke obično apel da se pomogne dok pacijent još ne pokuša da se ubije.
– Mi stručnjaci poruke shvatamo pre svega kao apel i upozorenje okolini da se stanje može završiti smrtnim ishodom. Poruka je, zapravo, ujedno i početak jednog suicidnog procesa koji kreće od ideje, preko tendencije do pokušaja samoubistva i ubistva – navodi prof. dr Slavica Đukić Dejanović.
Najveći broj potencijalnih samoubica govori o bezvrednosti života. Često govore : “E, ne znaš ti šta su pravi problemi”, “Nije mi ni do čega”, “Ne planirajte me ni za šta!”, a znak koji može da ukazuje na suicid može da bude i ako osoba počne drugima da poklanja svoje stvari koje su joj bile značajne.
Đukić Dejanović kaže da poruke mogu biti različitog sadržaja, što više govori o ličnosti.
– Generalno svaka poruka o tome da neko razmišlja o bezvrednosti života je krajnje upozoravajuća, i mi (struka) je shvatamo kao početak suicidnog procesa samoubistva – napominje ona.
Tragediju porukama, inače, najavljuju i počinici najvećih krivičnih dela – ubice. S tim u vezi, tako je slepi šampion Srbije u bacanju kugle Miloš Čodanović (28) ubio u februaru ove godine sa više uboda nožem svoju bivšu suprugu Moniku Ikotić (43) u Subotici.
On je pred ubistvo na svojoj Fejsbuk stranici napisao: Molim najbolje drugare da ne puste suzu na mom grobu pesmom da me isprate.
- Sve velike ljubavi imaju tužan kraj, pa i moja neće biti više s vama više samo da bude srećna Monika Ikotić, zbogom - takođe je napisao.
U Srbiji, inače, godišnje 1.400 osoba digne ruku na sebe, dnevno četiri, i sa tom statistikom naša zemlja zauzima 13. mesto u svetu po suicidu, i nalazi se u grupi zemalja sa visokom stopom samoubistava – zajedno sa Litvanijom, Ukrajinom, Slovenijom, Finskom, Danskom, Mađarskom i Hrvatskom.
Od 1953. do 2008. godine u Srbiji je sebi život oduzelo ukupno 66.700 osoba, i od tada broj onih koji su počinili suicid je u konstantnom porastu. Poređenja radi, 1953. u Srbiji je bilo 725 samoubistava, 2007. se ubilo 1.354, a 2008. na ovaj korak se odlučilo 1.290 osoba. Istorijski maksimum zabeležen je 1992. godine kada se ubilo njih 1.638.
Pored toga što više samoubistava izvrše muškarci u odnosu na žene, suicida ima najviše u Vojvodini, a najmanje na jugu Srbije. Najviše samoubistava se počini sa Brankovog mosta gde svake godine oko 40 osoba reši da okonča život skokom!